NAD JEZIOREM MYCZKOWIECKIM
Utworzony został w roku 2003, na powierzchni 164,17 ha w obrębie trzech miejscowości: Bereźnica Niżna, Myczkowce i Solina, w gminie Solina, w powiecie leskim. Należy do Wschodniobeskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Rezerwat położony jest na lewym brzegu Jeziora Myczkowskiego, w masywie górskim Berda (najwyższy punkt 577 m n.p.m.). Ten teren doskonale widać z przeciwnej strony zalewu, z Bóbrki i Myczkowiec. Rezerwat rozciąga się od wysokości ok. 360 m n.p.m. do wysokości 577 m n.p.m. Obejmuje zatem swym zasięgiem dwa piętra roślinne – pogórza i regla dolnego. Granica między tymi piętrami przebiega na wysokości 500–550 m n.p.m.
Obserwuje się tutaj przechodzenie zbiorowisk grądowych subkontynentalnych związanych z niższymi położeniami (w bliskim sąsiedztwie wód Zalewu) w zbiorowiska żyznej buczyny karpackiej w wyższych partiach wzniesień. W rezerwacie stwierdzono ponadto fragmenty jaworzyny górskiej. W sumie zanotowano na tym obszarze około 230 gatunków roślin, wśród nich 28 podlegających ochronie. Obok pospolitych roślin chronionych, takich jak bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko czy marzanka wonna, występują prawdziwe osobliwości: języcznik zwyczajny, kruszczyk szerokolistny i siny, lulecznica kraińska, groszek wschodniokarpacki, naparstnica zwyczajna, obrazki alpejskie, tojad mołdawski, sałatnica leśna, czosnek niedźwiedzi i szereg innych.
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.