Rezerwat chroni ekosystemy leśne budowane przez zespoły żyznej buczyny karpackiej i jaworzyny górskiej. Buk, jodła, modrzew i jawor są podstawowymi gatunkami lasotwórczymi, z domieszką lipy drobnolistnej i szerokolistnej, wiązu górskiego, jesionu oraz – wprowadzonej sztucznie przez człowieka – sosny wejmutki. W sumie naliczono tu około 240 gatunków, w większości należących do typowo leśnej flory średnich położeń górskich. Trzy najważniejsze chronione gatunki w rezerwacie to: języcznik zwyczajny (w liczbie ok. 1100 egzemplarzy na areale ok. 25 arów), cis pospolity (ok. 190 sztuk) i kłokoczka południowa (kilka tysięcy sztuk).
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.