„Grąd w Średniej Wsi” obejmuje fragment subkontynentalnego grądu o wysoki stopniu naturalności. Ochroną objęto w nim dwa cenne wiekowo siedliska żyznego lasu lipowo- grabowego z domieszką dębu wiązu i brzozy w wieku ponad 100 lat oraz sosny zwyczajnej w wieku ok. 130 lat, prawdopodobnie naturalnego pochodzenia. W składzie flory rezerwatu zanotowano dotychczas około 200 gatunków roślin, z czego 32 to taksony górskie. Najczęściej spotykane to: turzyca orzęsiona, marzanka wonna, gajowiec żółty, miodunka ćma, podagrycznik pospolity, gwiazdnica gajowa, zawilec gajowy, wietlica samicza, nerecznica samcza i bluszczyk owłosiony.
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.