Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Parki i ogrody

Spośród obszarów chronionych województwa podkarpackiego na szczególną uwagę zasługują parki i ogrody podworskie. Należy o nie dbać bo to nie tylko dziedzictwo przyrodnicze, ale i kulturowe.

 

Badania przeprowadzone przez profesora Jerzego Pióreckiego wykazały, że na terenie województwa podkarpackiego istnieją ślady 700 założeń dworsko-ogrodowych.

Wiele z nich po II wojnie uległo dewastacji i nieodwracalnemu zniszczeniu, szczególnie podczas nacjonalizacji i kolektywizacji rolnictwa. Niektóre niestety niszczeją do dziś. Na szczęście instytucje i osoby prywatne, które stają się nowymi właścicielami zamków i pałaców po odnowieniu tych budowli zaczynają też dbać o parki. Tak stało się m.in. w Baranowie Sandomierskim, Krasiczynie i Sieniawie oraz w mniej znanych obiektach np. w Zbydniowie czy Targowiskach.

Niektóre parki i ogrody przetrwały w stanie prawie niezmienionym, inne zostały znacznie przebudowane. Z biegiem lat nowe ogrody tworzono na miejscach starych, włączając dawne elementy, bądź je usuwając. W podkarpackich parkach do dziś zachowało się wiele cennych roślin sprowadzonych z całego świata przez dawnych właścicieli. Wędrując alejkami możemy podziwiać pomnikowe drzewa i niezwykle krzewy.

Parki i ogrody są miejscem bytowania wielu gatunków zwierząt. W koronach drzew i dziuplach swoje gniazda zakładają ptaki. Niżej możemy obserwować małe ssaki, gady i owady.

Ludzie coraz częściej zdają sobie sprawę, że parki ogrody to nie tylko pamiątki historii, ale i elementy promujące dany teren.

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo