Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Parki krajobrazowe

Park Krajobrazowy...
Południoworoztoczański...
Jaśliski Park...
Park Krajobrazowy Doliny...

Zgodnie z brzmieniem ustawy o ochronie przyrody z 16.04.2004 r. park krajobrazowy to obszar chroniony ze względu na walory krajobrazowe oraz wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Takie jednostki przeważnie powstają na terenach słabo zaludnionych i zagospodarowanych. Ich zadania polegają nie tylko na zachowaniu wspomnianych walorów, ale także na ich promowaniu.

Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju muszą także zostać zapewnione właściwe warunki życia ludziom mieszkającym na terenie parku. Grunty rolne, leśne i inne nieruchomości znajdujące się w granicach parku krajobrazowego pozostawia się w gospodarczym wykorzystaniu. Wokół parku krajobrazowego winna być utworzona otulina zabezpieczająca park przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Parki krajobrazowe od 1991 r. powołuje wojewoda w drodze rozporządzenia, po uzgodnieniu z właściwymi jednostkami samorządu.

W województwie podkarpackim istnieje dziesięć parków krajobrazowych, w tym sześć w całości i cztery we fragmentach. Niektóre z nich stanowią otulinę parków narodowych. Taką rolę dla Bieszczadzkiego Parku Narodowego spełniają parki krajobrazowe: Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetliński. Chronią one piękne widokowo i cenne przyrodniczo obszary niższych części Bieszczadów. Wchodzą także w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”.

W Beskidzie Niskim utworzono Jaśliski Park Krajobrazowy, który od zachodu sąsiaduje z Magurskim Parkiem Narodowym, a od wschodu sięga aż po Bieszczady.

W najwyższych i najcenniejszych przyrodniczo partiach Pogórza Dynowskiego i Pogórza Strzyżowskiego powstał Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy.

We wschodniej części województwa utworzono Park Krajobrazowy Gór Słonnych i Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. Na północy regionu powstały parki krajobrazowe: Południoworoztoczański, Puszczy Solskiej i Lasy Janowskie.

Parki krajobrazowe istniejące w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, na Pogórzu Strzyżowskim i Dynowskim zarządzane są przez Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Z kolei parki położone w Górach Sanocko-Turczańskich, na Pogórzu Przemyskim i na Roztoczu znajdują się w zarządzie Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu.

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo