Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

NATURA 2000

NATURA 2000 na Podkarpaciu

NATURA 2000 to skrótowa nazwa sieci ekologicznej tworzonej we wszystkich państwach Unii Europejskiej, aby powstrztymać wymieranie zagrożonych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz chronić różnorodność biologiczną. W Europie Zachodniej systematyczne włączanie poszczególnych terenów do sieci NATURA 2000 rozpoczęto w roku 1992, po przyjęciu przez państwa członkowskie Unii Europejskiej aktu prawnego nazwanego Dyrektywą Siedliskową. Jednak już w 1979 r. przyjęto Dyrektywę w sprawie ochrony dzikich ptaków, która zobowiązała państwa członkowskie UE do wyzmaczenia ich ostoi na podstawie listy gatunków ptaków wymienionych w odpowienich załącznikach.

 

Obszary włączone do sieci NATURA 2000 mogą obejmować fragmenty lub całość terenów podlegających już innym formom ochrony np. jako parki narodowe, krajobrazowe lub rezerwaty - ale ich nie zastępują. W założeniach sieć obszarów NATURA 2000 powinna w przyszłości pokrywać 15 proc. kontynentu europejskiego.

 

W ramach ustanawiania sieci NATURA 2000 tworzone są - na podstawie prawa Unii Europejskiej (Dyrektyw) - dwa typy obszarów chronionych:

 

  • obszary specjalnej ochrony ptaków (w skrócie OSO, tzw. obszary ptasie), które wyznacza się na podstawie stwierdzeń występowania i gnieżdżenia się gatunków ptaków wymienionych w Dyrektywie Rady w sprawie ochrony dzikich ptaków,
  • specjalne obszary ochrony siedlisk przyrodniczych zgodnie z Dyrektywą Rady o ochronie natualnych siedlisk oraz dziko żyjącej fauny i flory.

 

Granice obszaru objętego dyrektywą ptasią i siedlliskową mogą się na siebie nakładać, tak jest np. w Bieszczadach. Lista miejsc włączonych do sieci NATURA 2000 nie jest zamkięta. Nadal trwają prace zaspołu ekspertów nad wytypowaniem nowych terenów, które powinny zostać objęte tą formą ochrony.

 

Obszerne informacje na temat programu NATURA 2000, można znaleźć stronie www Ministerstwa Środowiska poświęconej programowi.

Lasy Janowskie
Lasy Janowskie
Grabowa aleja w Nozdrzcu
Halicz
Rezerwat Prządki k....
Stawy k. Cieszanowa
Tarnica
Rzeka Wara kładka...

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo