Tytuł projektu: Odkryjmy przyrodę: aktywne działania dla ochrony dziedzictwa naturalnego
Numer projektu: FENX.01.05-IW.01.0047/24
Numer umowy o dofinansowanie: FENX.01.05-IW.01.0047/24
Okres realizacji: 1.04.2025 – 31.03.2027
Wartość projektu: 1 138 394,40 PLN
Dofinansowanie: 84% (956 251,29 PLN)
Obszar realizacji: województwo podkarpackie, województwo podlaskie
Cel główny:
Zwiększenie poziomu świadomości społeczeństwa na temat celów i zasad ochrony przyrody oraz wpływu zanieczyszczeń na stan środowiska i zdrowie ludzi w regionie Karpat poprzez przeprowadzenie kompleksowej kampanii edukacyjno-informacyjnej, w tym zorganizowanie co najmniej 19 edukacyjnych wydarzeń.
Cele szczegółowe:
Projekt adresowany jest do następujących grup odbiorców:
– lokalne organizacje pozarządowe
– szkoły, a za ich pośrednictwem nauczyciele oraz dzieci i młodzież
– lokalne samorządy
– pracownicy parków narodowych i krajobrazowych
– lokalne społeczności
– przedsiębiorcy
Zrealizowane zostaną następujące zadania:
1. SPOTKANIA I WYDARZENIA
W ramach zadania zaplanowano organizację trzech głównych typów wydarzeń:
Wszystkie działania mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, upowszechnienie wiedzy na temat ochrony przyrody, zwłaszcza dużych drapieżników w Karpatach, oraz zbudowanie sieci współpracy pomiędzy różnymi grupami interesariuszy.
Produkty:
2. WYDAWNICTWA
W ramach zadania zaplanowano wydanie następujących wydawnictw:
Produkty:
3. KONKURSY
W ramach zadania zaplanowano organizację dwóch konkursów:
Poprzez zaangażowanie dzieci i młodzieży, działania te przyczynią się do podnoszenia świadomości ekologicznej, kształtowania postaw prośrodowiskowych oraz inspirowania do aktywności na rzecz zachowania karpackiej przyrody i bioróżnorodności.
Produkty:
4. NARZĘDZIA DYDAKTYCZNE
W ramach zadania zaplanowano opracowanie narzędzi dydaktycznych:
Zarówno gra dydaktyczna, jak i scenariusze lekcji mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zainteresowanie ich tematyką ochrony przyrody oraz rozwój kompetencji przyrodniczych w szkołach. Poprzez nowoczesne i interaktywne narzędzia dydaktyczne działania te ułatwią zrozumienie znaczenia zachowania różnorodności biologicznej i promowanie postaw odpowiedzialnych wobec środowiska naturalnego.
Produkty:
- 1 gra dydaktyczna
- 2 scenariusze lekcji dla dwóch poziomów nauczania
5. WARSZTATY
W ramach zadania zaplanowano organizację wydarzeń:
Uczestnicy zyskają wiedzę, praktyczne umiejętności i inspirację do dalszego działania na rzecz ochrony przyrody. Warsztaty przyczynią się również do budowania lokalnych sieci współpracy i promowania świadomej, odpowiedzialnej obecności człowieka w przyrodzie.
Produkty:
6. KAMPANIA EDUKACYJNO-INFORMACYJNA
W celu zwiększenia świadomości społecznej na temat ochrony przyrody w Karpatach oraz roli dużych drapieżników w ekosystemach, zaplanowano szereg działań medialnych i edukacyjnych:
1) Film edukacyjno-promocyjny prezentujący piękno karpackiej przyrody i znaczenie jej ochrony. Poprzez ujęcia krajobrazów, rozmowy z ekspertami i przykłady dobrych praktyk, film zachęca do zaangażowania w działania proekologiczne.
2) Filmy animowane o dużych drapieżnikach skierowane głównie do dzieci i młodzieży. Celem jest edukacja poprzez atrakcyjną formę przekazu – obalenie mitów, budowanie empatii i podkreślenie roli drapieżników w przyrodzie.
3) Kampania promocyjna w mediach społecznościowych
Prowadzona będzie regularna promocja projektu na profilach Stowarzyszenia w mediach społecznościowych (m.in. Facebook, Instagram). Udostępniane będą aktualności, efekty działań, ciekawostki przyrodnicze i materiały edukacyjne, wspierane płatną promocją oraz profesjonalną oprawą graficzną.
4) Cykl 10 videopodcastów poruszających tematykę ochrony przyrody w Karpatach, roli parków narodowych, dużych drapieżników, zmian klimatycznych, bioróżnorodności oraz zrównoważonego rozwoju.
Działania te przyczynią się do zwiększenia wiedzy ekologicznej, promocji zrównoważonego rozwoju oraz lepszego zrozumienia roli ochrony przyrody i dzikiej fauny w życiu człowieka i w funkcjonowaniu ekosystemów Karpat.
Produkty:
Projekt jest realizowany w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko FENX.01.05 Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury, Typ FENX.01.05.4 Rozwój zdolności i usprawnianie zarządzania obszarami chronionymi Bazy edukacyjnej w parkach narodowych, Priorytet FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko.
Biuro projektu:
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia “Pro Carpathia”
ul. Rynek 16/1, 35-064 Rzeszów
e-mail:
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.