Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Osuwiska

Charakterystyczne dla gór fliszowych są osuwiska. Powstają one w ten sposób, że warstwa mniej odporna zsuwa się z twardszej. Dzieje się tak najczęściej po długotrwałych deszczach czy opadach śniegu. Osuwiska to na Podkarpaciu zdarzają się dość często, niekiedy zagrażając ludzkim osadom. Poważnym problemem są w gminach Wiśniowa i Strzyżów. Te zjawiska szczególnie uaktywniły się po obfitych opadach i powodziach w roku 1997.

 

W Bonarówce niedaleko Strzyżowa znajduje się największe osuwisko na terenie polskich Karpat. Ma powierzchnię aż 1200 ha. Dla porównania najbardziej chyba znane osuwisko „Zwiezło” w Bieszczadach obejmuje około 30 ha. Ostatnie znane zsunięcie materiału skalnego zanotowano w lipcu 2008 na stoku Halicza w Bieszczadach. 
 
               
              Osuwisko na stoku Halicza w Bieszczadach, fot. J.Szarek
 
Czasami schodzące osuwisko tarasuje potok lub rzekę tworząc zbiornik wodny. Dwa słynne jeziorka znajdują się w okolicach Duszatyna koło Komańczy. Utworzono tu wspomniany rezerwat „Zwiezło”. Podobny zbiornik zwany Szmaragdowym Jeziorkiem istniał także w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku na rzece Wetlinie. To jeziorko utworzone po zejściu osuwiska ze zbocza góry Połomy zamuliło się i zanikło. W wielu miejscach na Pogórzu, w Beskidzie Niskim czy Bieszczadach możemy znaleźć ukryte w lesie zarośnięte stawy powstałe w wyniku starych osuwisk. Takie akweny istnieją m.in. w masywach Cergowej koło Dukli i Kamienia nad Jaśliskami. Niewielkie jeziorka lub pozostałości po nich znajdziemy także w okolicach Sanoka: na zboczu Magury niedaleko wsi Dobra Szlachecka i u podnóża góry Kopacz koło Międzybrodzia. W wielu miejscach Karpat takim akwenom miejscowa ludność nadała nazwę „Morskie Oko”.
 
Duże jeziorko...
Miejsce po jeziorku...

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo