Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Jaskinie

W Beskidzie Niskim i na Pogórzu Dynowskim powstało sporo jaskiń. Najwięcej w okolicach Lipowicy i na Górze Cergowej. Tego typu twory skalne znajdziemy także w Bieszczadach. Najbardziej znane na tym terenie jaskinie utworzyły się niedaleko Nasicznego. Opisywane tu pieczary nie przypominają słynnych jaskiń krasowych. Powstały pomiędzy warstwami piaskowców i mają budowę szczelinową . Wejście do nich jest niebezpieczne, więc dostępne są tylko dla doświadczonych speleologów. Dzięki temu, że mało kto do nich zagląda są doskonałym schronieniem dla nietoperzy.

 

Najdłuższe jaskinie w województwie podkarpackim:

  • Słowiańska-Drwali - Beskid Dukielski(601 m)
  • Lodowa Szczelina - Beskid Dukielski (200 m)
  • Mroczna - Beskid Dukielski (198 m)
  • Gangusiowa Jama - Beskid Dukielski (190 m)
  • Szczelina Lipowicka - Beskid Dukielski (105,5 m)
  • Gdzie Wpadł Grotołaz - Beskid Dukielski (75 m)
  • Jaskinia Dolna w Nasicznem - Bieszczady (60 m)
  • Jaskinia św. Jana - Beskid Dukielski (53 m)

 

Wejście do jednej z...
Nietoperz, fot. J.Szarek

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo