Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

W Bieszczadach pełnia kwitnienia śnieżyc wiosennych

28-03-2015

Jesli ktoś chciałby w tym roku zobaczyć łany kwitnących sniezyc, to powinien jak najszybciej wyruszyc w Bieszczady. Za kilka dni będzie za późno.  Przyrodnicy twierdzą, że śniezyce dla Bieszczadów są tym, czym krokusy dla Tatr – symbolem budzącej się do życia wiosny.

 
W Bieszczadach kwitnące śnieżyce można zobaczyć na południowych stokach Otrytu w marcu lub, jak w tym roku, już w lutym.  Później masowo kwitną m.in. w okolicach Mucznego, na górskich zboczach przy szosie ze Stuposian do Ustrzyk Górnych, a także nad Sanem przy leśnej drodze z Sękowca do Rajskiego i w okolicach Postołowa. Jedno z największych zbiorowisk śnieżycy można zobaczyć w Dwerniczku. Kilkuhektarowa łąka jest biała – nie od śniegu, ale z powodu kwiatów. W 2001 roku utworzono tu rezerwat przyrody. 
 
Wiele osób myli śnieżyce z podobnym kwiatem wiosennym – śnieżyczką przebiśnieg. Najłatwiej rozróżnić te rośliny po budowie kwiatu. Śnieżyce łatwo poznać bo mają większe płatki zakończone żółtymi plamkami.
 
Śnieżyca znana z przydomowych ogródków, w naturalnym środowisku występuje rzadko. Bieszczady są szczególnym miejscem, bo rośnie tu podgatunek karpacki, który charakteryzuje się tym, że bardzo często na jednej łodydze występują dwa kwiaty.
 
Śnieżyce to kwiaty bardzo dekoracyjne. Nie należy ich jednak zrywać i zanosić do domu i to nie tylko dlatego, że są chronione. Także z tego powodu, że podobnie jak inne wczesnowiosenne kwiaty śnieżyca jest trująca. (zp)


wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo