Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Bo gdy zakwitnie tarnina ...

14-04-2016

Śliwa tarnina (Prunus spinosa), inaczej tarnina, tarka czy tarnośliw to niewysoki krzew osiągający wysokość do 4 m, należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Tarnina kwitnie w marcu i kwietniu. Białe kwiaty pojawiają się na krzewie jeszcze przed rozwinięciem liści. Śliwa owocuje od października do grudnia. Wytwarza kuliste pestkowce z ciemnoniebieskim nalotem woskowym. 

 
Tarnina jest krzewem występującym w naturalnych siedliskach w całej Europie, na Kaukazie, w Azji Mniejszej i Środkowej, natomiast na Syberii i w Ameryce jako forma zdziczała. W Polsce rośnie często, niekiedy masowo, na całym niżu i w dolnych partiach gór, na skarpach, skrajach lasów, miedzach i przydrożach. 
 
Tarnina to roślina, która znalazła zastosowanie w medycynie naturalnej dzięki swoim wyjątkowym właściwościom leczniczym. 
 

Pozyskiwanie surowca

 

Surowcem zielarskim jest kwiat i owoc tarniny. Świeżo rozkwitłe kwiaty zbiera się w dni bezdeszczowe, po obeschnięciu rosy, gdyż zamoczone zaparzają się i ciemnieją. Ze względu na krótki okres kwitnienia rośliny nie należy zwlekać ze zbiorem. Kwiaty należy zrywać do płaskich koszyczków i jak najszybciej przenosić do suszenia. Najlepiej schną, zachowując naturalną barwę, w suszarni ogrzewanej (temp. 35°C). Owoce trzeba obrywać w stanie pełnej dojrzałości, wybarwione, ale przed przymrozkami. Zbierane później są miękkie, szybko się psują, trudniej je transportować i przechowywać. Owoce można otrząsać na rozłożone pod krzewami płachty, wówczas jednak należy je doczyścić przed suszeniem, odrzucając liście i gałązki. Owoce wymagają suszenia w suszarniach ogrzewanych, do temperatury 60°C. 
 

Zastosowanie

 

W lecznictwie ludowym herbatkę z kwiatów śliwy tarniny poleca się przy schorzeniach pęcherza i nerek, zaparciach i bólach żołądka. Kwiaty są także łagodnym środkiem moczopędnym i przeczyszczającym, a także poprawiającym przemianę materii. Wyciągi z kwiatów poleca się także w skurczach żołądka, biegunce, krwawienia z nosa oraz lżejszych chorobach dróg oddechowych. Zewnętrznie napar z kwiatów tarniny stosuje się do płukania jamy ustnej. 
Owoce podawane są jako środek przeciwzapalny. Mają one również działanie przeciwbiegunkowe. To za sprawą zawartych w nich garbników, które, po zetknięciu się z błoną śluzową jelit, tworzą nieprzepuszczalną błonkę, a co za tym idzie - chronią je przed substancjami wywołującymi biegunki.
 

Przepis na napar z kwiatów tarniny
Po pół łyżki kwiatów tarniny i ziela połonicznika zalać szklanką wody wrzącej i naparzać pod przykryciem przez 15 minut. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Wypić całość w 2-4 porcjach w ciągu dnia między posiłkami jako środek moczopędny w kamicy nerkowej. 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki stosowania opisanego przepisu. Sporządzanie przepisu odbywa się na własną odpowiedzialność.
 
wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo