Na przełomie marca i kwietnia rozpoczyna się okres godowy bażantów. Toki tych ptaków nie są może tak efektowne jak u głuszców czy cietrzewi, ale za to łatwiejsze do obserwacji.
Znany z naszych pól i łąk bażant obrożny (zwyczajny) swoje toki odbywa wiosną. Koguty maszerują dumnie imponując kurom postawą. Samce zazwyczaj gromadzą wokół siebie stadko liczące do 8 - 10 kur. Koguty czasami walczą ze sobą o partnerki, ale są to zmagania bezkrwawe.
Kury składają jaja w maju i czerwcu w gnieździe w płytkim zagłębieniu. Jaj jest zazwyczaj około dziesięciu i są barwy zielonooliwkowej. Kury wysiadują je przez około 25 dni.
(zp)
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.