W połowie czerwca na Podkarpaciu zakwita lilia złotogłów jedna z dwóch polskich lilii rosnących w warunkach naturalnych.
Na Podkarpaciu występuje w wielu miejscach, zarówno w Puszczy Sandomierskiej, w lasach Pogórza, jak i na szczytach bieszczadzkich połonin (wysoko w górach kwitnie dopiero w lipcu). Chyba najłatwiej zobaczyć lilie w rezerwacie przyrody na Górze Sobień niedaleko Leska. Wspinając się w stronę ruin zamczyska, po obu stronach ścieżki możemy podziwiać kwitnące lilie. Jedno z największych (choć mało znanych) stanowisk tej rośliny w kraju znajduje w okolicach Zabratówki w lesie obok stawów rybnych. W tym roku mozna tam podziwiac setki kwitnących lilii.
Tej roślinie przypisuje się właściwości magiczne. Od wieków symbolizuje chwałę i majestat, ale jest też oznaką niewinności. Wizerunek jej kwiatów znajdziemy na
(zp)
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.