Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Ciemiernik czerwonawy – w naturze tylko w Bieszczadach

22-03-2015


 

 Ciemiernik czerwonawy to roślina, która w Polsce, w warunkach naturalnych, występuje tylko w jednym miejscu - w Bieszczadach. Kwitnie pod koniec marca i na początku kwietnia.

 

 

W naturze ciemierniki występują na górskich i stepowych obszarach Europy i Azji. Wyróżniamy około dwudziestu gatunków. W Polsce rośnie ciemiernik czerwonawy zwany też purpurowym. Na naturalnych stanowiskach występuje jedynie w Bieszczadach, w paśmie granicznym w okolicach Małego Jasła, Jasła i Okrąglika.

Rośnie  w kilku miejscach na polanach położonych przy górnej granicy lasu. Kwitnie najczęściej w kwietniu, kiedy tylko stopnieje śnieg. W większych ilościach występuje w Bukowskich Wierchach w Słowacji.

 

 

 

Ciemierniki rosnące  w górach mają kwiaty o barwie szaropurpurowej. Natomiast w przydomowych ogródkach spotkamy odmiany o różnych kolorach.  Zachwycając się ciemiernikami musimy też na nie uważać. Te rośliny zawierają helleborynę silnie trujący alkaloid. Spożycie liści czy korzeni może wywołać duszności, skurcze, a nawet paraliż. Ostrożność należy zachować podczas prac ogrodowych. Sok z tych roślin powoduje podrażnienia skóry.  (zp)

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo