Na podkarpackim niebie wzmożony ruch. Przylatują ptaki, które wracają z położonych na południu Europy i w Afryce zimowisk, kierując się na swoje lęgowiska w naszym kraju lub dalej na północy Europy. Szczególnie atrakcyjny widok stanowią klucze żurawi.
Obszar Podkarpacia to jedna z ważniejszych europejskich tras migracji dla tego gatunku, który przelatuje wzdłuż dolin większych rzek i karpackich przełęczy. Zanim zobaczymy żurawie, najpierw możemy usłyszeć ich donośne głosy zwane klangorem.
Bardzo widowiskowe bywają także jesienne przeloty żurawi w kierunku południowym, podczas których zdarza się, że ptaki nocują na polach i łąkach. Na Podkarpaciu żurawie gniazdują niezwykle rzadko, najliczniej w rejonie Równiny Biłgorajskiej. Spotykane są także w Puszczy Sandomierskiej m.in. w okolicach rezerwatu „Jaźwiana Góra”. (gs)
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.