Województwo podkarpackie, które jest położone w południowo wschodniej Polsce to jedno z najbardziej wysuniętych na wschód regionów Unii Europejskiej. Podkarpackie graniczy z takimi państwami, jak Ukraina i Słowacją oraz województwami - małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim. Województwo to jest regionem o bogatej historii, niezwykle cennym przyrodniczo, a także pełnym wspaniałych zabytków.
Stolica województwa: Rzeszów
Powierzchnia: 17 846 km² (5,7 % obszaru Polski)
Ludność: ok. 2 097 tys. osób (5,5 % ludności kraju)
Długość granic: 906 km, w tym:
Zgodnie z powszechnie przyjętym podziałem fizycznogeograficznym ustalonym przez prof. Jerzego Kondrackiego, prawie cały obszar województwa znajduje się w prowincji Karpaty Zachodnie z Podkarpaciem Zachodnim i Północnym. Prowincja ta dzieli się na dwie podprowincje: Podkarpacie Północne oraz Zewnętrzne Karpaty Zachodnie. W skład Podkarpacia Północnego wchodzi makroregion o nazwie Kotlina Sandomierska, a z kolei w skład podprowincji Zewnętrzne Karpaty Zachodnie wchodzą makroregiony Pogórze Środkowobeskidzkie oraz Beskidy Środkowe (obszar Beskidu Niskiego). Wschodni skrawek regionu należy do prowincji Karpaty Wschodnie z Podkarpaciem Wschodnim dzieląc się znów na dwie podprowincje: Beskidy Wschodnie (są to Bieszczady oraz Góry Sanocko - Turczańskie) oraz Podkarpacie Wschodnie (niewielki fragment makroregionu Płaskowyż Sańsko - Dniestrzański na południe od Przemyśla). Północny skrawek województwa leży w prowincji Wyżyny Polskie, w skład której wchodzi podprowincja Wyżyna Lubelsko-Lwowska. Częścią tej ostatniej w województwie podkarpackim jest fragment makroregionu Roztocze (Roztocze Południowe i część Roztocza Środkowego). Makroregiony dzielą się na mezoregiony, które zostały zaznaczone na mapie.
W dużym uproszczeniu teren województwa podkarpackiego dzieli się na fragment Roztocza, Kotlinę Sandomierską oraz Karpaty. Beskid Niski i pasma Pogórzy należą do Karpat Zachodnich, a Bieszczady i Góry Sanocko - Turczańskie to część Karpat Wschodnich. Podział fizycznogeograficzny nie zawsze zgadza się z geobotanicznym. Najbardziej istotną różnicą w województwie podkarpackim jest lokalizacja Pogórza Przemyskiego. Według Kondrackiego Pogórze Przemyskie należy do Karpat Zachodnich, a zdaniem Szafera do Karpat Wschodnich. Granica Pogórza Przemyskiego u Szafera sięga dalej na południe niż u Kondrackiego.
Widok z Lutowisk, fot. M. Jedynak
Bieszczadzki szczyt Opołonek jest najdalej wysuniętym na południe punktem Polski – 49°00'09"N, 22°50'52"E. Najrzadziej zaludnioną gminą w Polsce są Lutowiska (4,5 osoby na km²). Bieszczadzki szczyt Tarnica (1336 m n.p.m.) to najwyżej położony punkt regionu. Najniżej położone miejsce województwa znajduje się w Chwałowicach w gminie Radomyśl nad Sanem (138 m n.p m.).
Najwyższe szczyty poszczególnych pasm regionu:
Najdłuższe rzeki:
Największe jeziora:
PRZYRODA PODKARPACKA W LICZBACH
Panorama bieszczadzka, fot. M.Jedynak
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.