Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Ogród dydaktyczno - sensualny w Bolestraszycach

Arboretum w Bolestraszycach

Lokalizacja: gm. Żurawica, pw. przemyski

Cel utworzenia: Ogród sensualny stanowi nagromadzenie różnych gatunków rodzimych i egzotycznych roślin na małej powierzchni, jest więc „ogrodem w pigułce”. Jest przystosowany do różnych grup zwiedzających – dzieci, dorosłych, osób na wózkach oraz niewidomych.

Wskazówki dojazdu samochodem/autobusem: Z drogi krajowej 28 w Przemyślu skręcamy na północ na drogę wojewódzką nr 884 i za kierunkowskazami jedziemy w kierunku Bolestraszyc. Z Przemyśla, do Bolestraszyc jest ok. 7 km. Przy Arboretum znajduje się parking dla samochodów i autokarów. Również możemy dojechać do Bolestraszyc z dworca kolejowego w Żurawicy, ale trzeba dalej dojść pieszo ok 3 km aż do Arboretum.

Długość trasy/czas przejścia: Ogród sensualny - 1 ha

Infrastruktura turystyczna i oznaczenie ścieżki: Parking przy Arboretum posiada utwardzone ścieżki umożliwiające poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich, tablice informacyjne z pismem Braille’a dla osób niewidomych, sala edukacyjna, podniesione rabaty z roślinami. Ogród sensualny jest podzielony na 6 tras, a opis każdej z nich jest umieszczony na tablicy informacyjnej.

 

Opis trasy: Ogród sensualny powstał w 2007 roku na powierzchni 1 hektara i jest usytuowany tuż przy głównym wejściu do arboretum w sąsiedztwie są dwa stawy, skansen i sala ekspozycyjna. Rośliny są umieszczone na podwyższeniu i otoczone murkiem, przez co osoby na wózkach inwalidzkich mają do nich łatwy dostęp, jak również i dzieci. Przy każdej z roślin znajduje się opis z informacją o budowie i kształcie liści, łodygi oraz barwie i zapachu kwiatów. Informacje podane są także w języku Braille’a dla osób niewidomych. W centralnej części ścieżki sensualnej znajduje się kamienna kompozycja z roślinami wodnymi. Można tu odszukać m.in. takie gatunki jak oczeret wodny, strzałka wodna, grzybienie białe i pałka wodna. Wśród roślin kwiatowych jakie zostały ukazane na rabatach znajdują się m.in. hiacynty, tulipany, liliowce, czosnek i piwonie. W ogrodzie sensualnym znajduje się również uprawa ziół, których liście można rozetrzeć w dłoniach i powąchać. Rosną tu m.in. takie gatunki jak majeranek, tymianek, mięta wonna, mięta pieprzowa, bazylia, lubczyk, lebiodka, rozmaryn i rumianek. Nie zabrakło również traw, a wśród znajdują się takie egzotyczne gatunki jak kostrzewa popielata i miskant chiński. Sporą atrakcją są także miniaturowe odmiany roślin iglastych. Można tu zobaczyć takie „karłowate drzewa” jak sosna „Mops” i sosna „Ophir” , jałowiec pospolity „Green Carpet” i „Depressa Aurea”,  żywotnik zachodni „Yellow Ribbon”. Oprócz tego posadzono tu także krzewy, a wśród nich są ognik szkarłatny „Orange Glow”, wawrzynek główkowy, mahonia pośrednia, berberys Thunberga „Maria”. Na obrzeżach ogrodu sensualnego zostały posadzone gatunki roślin o większych rozmiarach, zaś wewnątrz znajdują się rośliny niskie, karłowate oraz byliny.

 

Ciekawostka: W całym arboretum w Bolestraszycach zostało zgromadzonych kilka tysięcy odmian oraz różnych form roślin rodzimych i egzotycznych. Są także gatunki wpisane na krajową czerwoną listę roślin, a także historyczne odmiany drzew owocowych, szczególnie jabłonie i dereń jadalny.

Informacja: Z uwagi na kwitnie większości roślin najlepiej ogród odwiedzić w okresie wiosenno-letnim (V-VII).


 

Fot. M.Jedynak, M.Pociask, N.Piórecki

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo