Zbiorowiska piętra połonin w szczególny sposób wzbogacają różnorodność biocenotyczną BdPN. Po ustaniu wypasu, w wyniku wtórnej sukcesji odtworzyły się tu zespoły i zbiorowiska, których nie znajdziemy na rozległych obszarach intensywnie wypasanych połonin w pozostałych pasmach Karpat Wschodnich. W Bieszczadach opisano ok. 40 zbiorowisk połoninowych. Ich rozmieszczenie na połoninach nie jest przypadkowe i zależy od czynników, naturalnych, historycznych i antropogenicznych. Zbiorowiska połoninowe można połączyć w trzy grupy:
CIEMIĘŻYCA BIAŁA Veratrum album
Gatunek subalpejski w Polsce występujący głównie w Bieszczadach (poza tym na Lubelszczyźnie). Najczęściej można ją spotkać w okolicach Sianek. Roślina bardzo okazała, o wysokości nawet do 1,5 metra. Zawiera silnie toksyczne alkaloidy. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
FIOŁEK DACKI Viola dacica
Gatunek wschodniokarpacki. W Polsce występuje jedynie na bieszczadzkich połoninach. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
GOŹDZIK SKUPIONY Dianthus compactus
Roślina wschodniokarpacka. W Polsce występuje tylko w Bieszczadach. Można ją zobaczyć nie tylko na połoninach, ale także na górskich łąkach np. w Caryńskiem czy w okolicach Przełęczy Wyżniańskiej. Kwitnie w lipcu i sierpniu.
WĘŻYMORD GÓRSKI Scorzonera rosea
Gatunek wschodniokarpacki. Roślina często zauważana podczas wędrówek po połoninach. Kwitnie w czerwcu i lipcu.
PROSIENICZNIK JEDNOGŁÓWKOWY Hypochoeris uniflora
Bardzo częsty na połoninach i polanach. Kwitnie od czerwca do września.
PSZENIEC BIAŁY Melampyrum saxosum
Endemit wschodniokarpacki. Niepozorna roślinka o niewielkich biało-różowych kwiatach. Występuje w okolicach Rozypańca i na łące w Siankach. Kwitnie w czerwcu i lipcu.
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.