POLANKI
Dominującymi gatunkami w runie są m.in.: gajowiec żółty, kopytnik pospolity, możylinek trójnerwowy, jeżyna gruczołowata. Spośród roślin najliczniej występują paprocie: nerecznica samcza, krótkoostna oraz szerokolistna. Tuż przy ścieżce przyrodniczej znajduje się duże zbocze prawie w całości pokryte mchami i porostami.
W rezerwacie występuje wiele osobliwości świata owadów. Na łąkach i polankach możemy zobaczyć motyle, w tym tak rzadkie, jak paź żeglarz, który na Podkarpaciu osiąga północną granicę zasięgu. Pojawiają się także: niepylak mnemozyna, krasopani hera, ogończyk śliwowiec i czerwończyk nieparek. Na uwagę zasługuje też okazała ćma zmierzchnica trupia główka, która do Polski przylatuje z południowej Europy. Na osuwiskach i wiatrołomach pojawiają się rzadko spotykane chrząszcze drapieżne, m.in. trzyszcz piaskowy i trzyszcz polny. Można tu też spotkać chrząszcze z rodziny kózkowatych, takie jak: rębacz pstry czy zmorsznik czerwony. Osobliwością z mięczaków jest pomrów błękitny oraz ślimak maskowiec, który jako element alpejsko-karpacki przeniknął na teren Polski, osiągając tu północny zasięg.
Z chronionych płazów północne zasięgi osiągają gatunki karpackie: traszka alpejska oraz salamandra plamista, a także kumak górski. Występuje tu również ropucha zwyczajna i rzekotka drzewna. Gady reprezentuje jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna i padalec. Z węży odnotowano obecność żmii zygzakowatej i gniewosza plamistego.
Na obszarze rezerwatu żyją liczne gatunki ptaków. Z drapieżnych można wymienić kanię rudą, jastrzębia gołębiarza i krogulca oraz orlika krzykliwego. Spośród sów: sowę uszatą, sowę płomykówkę, sówkę pójdźkę oraz puchacza. Z ptaków brodzących w pobliżu rezerwatu zlokalizowano czaplę siwą oraz bociana białego, a w samym rezerwacie gniazduje bocian czarny. Z ssaków częste są: sarna, jeleń, dzik oraz lis. Z drapieżnych: kuna leśna i domowa, tchórz, łasica, wilk i ryś. Z ssaków owadożernych podlegających ochronie odnotowano nietoperze: gacka wielkoucha i podkowca małego.
W północnej i północno-wschodniej części rezerwatu uwagę zwracają wielkie wychodnie skalne „Duży Kamień” i „Mały Kamień”. Osobliwe skałki wyróżniają się oryginalną formą, ciekawą mikrorzeźbą (na której widać procesy wietrzeniowe) oraz znacznymi rozmiarami. Pierwsza przypomina basztę o wysokości do 12 m, druga przyjęła formę muru skalnego o długości 16 m, wysokości od 4 do 6 m i szerokości 2–3 m.
Więcej informacji na temat ścieżki przebiegającej przez rezerwat można znaleźć tutaj: ścieżka przyrodnicza "Polanki"
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.