Odmienność Bieszczadów od innych polskich gór widać już na pierwszy rzut oka. Takiego układu pięter roślinnych nie znajdziemy nigdzie indziej. Nie ma tu świerkowego regla górnego i piętra kosodrzewiny. Są za to charakterystyczne dla Karpat Wschodnich połoniny – wielkie odkryte przestrzenie sięgające od górnej granicy lasu po szczyty. Przed II wojną światową Bieszczady wyglądały inaczej niż obecnie. Były gęsto zaludnione, a nawet przeludnione. Mieszkali tu karpaccy górale Bojkowie i Łemkowie, Polacy oraz Żydzi. Pod koniec II wojny i po jej zakończeniu doszło do walk polsko-ukraińskich. Wsie zostały zniszczone, ludność wysiedlona. Bieszczady opustoszały na wiele lat. Tragedia mieszkańców Bieszczad stworzyła szansę dla odrodzenia się przyrody. Tam, gdzie kiedyś były łemkowskie i bojkowskie osady, dzisiaj rządzi przyroda. Na połoninach, w miejscach po dawnych wsiach i polach uprawnych, pojawiła się roślinność naturalna.
Bieszczady są niezwykle cenne przyrodniczo. Spotkamy tu ponad 30 gatunków roślin wschodniokarpackich. W karpackiej puszczy żyją niedźwiedzie, wilki i rysie, a także stada żubrów i jeleni. Krajobraz Bieszczad jest zdominowany przez lasy, głównie bukowe i jodłowe. Przez stulecia eksploatacji powierzchnia puszczy znacznie się zmniejszyła, zwłaszcza po zbudowaniu kolejek, którymi wywożono drewno. Pomimo tego karpacka puszcza zachowała swój naturalny i dziki charakter.
Najwyższym szczytem polskich Bieszczad jest Tarnica (1346 m n.p.m.).
Fot. Kamil Hulinka
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.