Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Zielona Klasa

NAZWA INICJATYWY: Zielona Klasa skarbnicą wiedzy o przyrodzie

LIDER INICJATYWY: Mariusz Totoń

OBSZAR DZIAŁANIA: Ograniczenie antropopresji wynikającej z rozwoju turystyki poprzez budowę i modernizację małej infrastruktury turystycznej/edukacyjnej

OKRES REALIZACJI: kwiecień 2017 - wrzesień 2017

OBSZAR REALIZACJI: Klęczany/gm. Sędziszów Małopolski


Obserwacja nauczycieli i rodziców pokazuje, że dzieci w wieku szkolnym interesują się światem przyrody, ale ich wiedza jest niepełna, gdyż bezpośredni kontakt z przyrodą „przegrywa” w dzisiejszych czasach z nowoczesnymi formami spędzania czasu. Realizacji inicjatywy pozwoliłaby na rozwijanie postaw proekologicznych w naturalny i efektywny sposób. Przedsięwzięcie to ma na celu pokazanie uczniom, ale i mieszkańcom zasad/praw natury, które mają wpływ na nasze funkcjonowanie. Przekazanie Widzy w sposób naturalny i „namacalny” sprawia, że ta wiedza będzie trwalsza i pełniejsza. Inicjatywa ma na celu umieszczenie uli, wykonanie budek dla ptaków i schronień dla płazów. W projekcie uwzględniono utworzenie ścieżki sensorycznej, małego ogródka ziołowego, kompostownika i mini ogrodu meteorologicznego. Przez takie działania projekt ukaże etapy wzrostu i rozwoju roślin i ich znaczenie dla zwierząt i ludzi. W ogrodzie można będzie również obserwować drobnych zwierząt w ich naturalnym środowisku.

 

Zaplanowane działania w ramach inicjatywy:

  • przygotowanie terenu, projektu nasadzeń i wykonanie nasadzeń z ich pielęgnacją,
  • zakup materiałów niezbędnych przy wykonaniu Zielonej Klasy,
  • zakup roślin do Zielonej Klasy,
  • zakup elementów małej infrastruktury do Zielonej Klasy. 


Rewitalizowany teren wraz z istniejącym drzewostanem przyczyni się do uporządkowania tego obszaru. Z surowców naturalnych zostaną wykonane przedmioty w ramach realizacji inicjatywy m.in. budki dla płazów, karmniki dla ptaków. W realizację inicjatywy włączeni będą rodzice dzieci uczęszczających do szkoły, nauczyciele, Rada Rodziców i Rada Sołecka. Pośrednio poprzez uczestnictwo w konkursach zaangażowani zostaną nauczyciele, uczniowie z miejscowości, jak również przyszli uczniowie wraz z rodzicami, którzy będą mogli korzystać z bogactwa „Zielonej Klasy”.

 

 

Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

 

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo