NAZWA INICJATYWY: Zasadzenie ostoi cisa pospolitego i krzewu kłokoczki w sołectwie Łukowe
LIDER INICJATYWY: Ochotnicza Straż Pożarna w Łukowem
OBSZAR DZIAŁANIA: Odbudowa stanu populacji zagrożonych i cennych gatunków drzew, zachowanie i pielęgnacja cennych alei przyrodniczych
OKRES REALIZACJI: czerwiec 2017 - wrzesień 2016
OBSZAR REALIZACJI: Łukowe/gm. Zagórz
Cis pospolity jest niezwykle cennym gatunkiem, osiągającym żywotność ponad 1000 lat. Kiedyś na ziemiach polskich był drzewem pospolitym, ale od tamtego czasu upłynęło już ponad siedem wieków. Obecnie cis pospolity w naszych lasach jest już rzadkością. Gatunek ten zachował się jedynie w rezerwatach i nielicznych izolowanych miejscach. Podlega on ścisłej ochronie gatunkowej w miejscach naturalnego występowania. Podobnie jest z kłokoczką, która jest dziś krzewem bardzo rzadko spotykanym. Potrzeba realizacji inicjatywy wynika z możliwości odtworzenia i wzbogacenia środowiska naturalnego w gatunki, które dawniej występowały liczniej. Inicjatywa będzie polegała na zasadzeniu cisa pospolitego i kłokoczki południowej na działce gminnej, która zostanie zabezpieczona przed dziką zwierzyną.
Zaplanowane działania w ramach inicjatywy:
Realizacja inicjatywy pozwoli na stworzenie nowego siedliska przyrodniczego i ostoi gatunków niezwykle cennych, rzadko występujących na tym terenie, wraz z zachowaniem zagrożonych wyginięciem gatunków, zwiększenie populacji cisa oraz zachowanie puli genowej. Inicjatywa ta będzie kolejną możliwością pokazania atrakcyjności przyrodniczej Gminy Zagórz, która znajduje się aa terenie chętnie odwiedzanym przez turystów. Zwiększy ona potencjał ekologiczny, edukacyjny i turystyczny miejscowości Łukowe. Skorzystają również uczniowie okolicznych szkół, którzy będą mogli zwiększyć swoja wiedze na temat tych cennych gatunków.
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.