Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Pielęgnacja drzewostanu w Radrużu

NAZWA INICJATYWY: Pielęgnacja cennego drzewostanu przy Zespole Cerkiewnym w Radrużu wpisanym na listę UNESCO

LIDER INICJATYWY: Barbara Woch

OBSZAR DZIŁANIA: Rozwój, odtworzenie i pielęgnacja ogrodów, parków miejskich, zieleńców o znaczeniu przyrodniczym

OKRES REALIZACJI: styczeń 2017 - czerwiec 2017

OBSZAR REALIZACJI: Radruż/gm. Horyniec Zdrój

 

Cenny drzewostan znajdujący się w obrębie murów okalających cerkiew oraz dzwonnicę jak również na obszarze dwóch przylegających zabytkowych cmentarzy, składa się głównie z lip, dębów oraz klonów. Został nasadzony na przełomie XIX i XX w. Drzewostan ten spełnia funkcję ochronną, a jednocześnie regulującą gospodarkę wodną na tym terenie. Jednocześnie poprzez zacienienie chroni przed nadmiernym wzrostem niepożądanych gatunków, m.in. chwastów. Wiekowe drzewa wymagają jednak pilnych, ponieważ opadające gałęzie stanowią zagrożenie dla cennych elementów zespołu cerkiewnego (budynku i cmentarza) Inicjatywa będzie polegała na pielęgnacji zabytkowego drzewostanu przy Zespole cerkiewnym w Radrużu, stanowiącym integralną część tego obszaru. Pielęgnacja, w tym cięcia sanitarne drzewostanu pozwolą na zachowanie tego cennego, zabytkowego skupiska drzew, poprawią ich stan fitosanitarny, przedłużą ich żywot co będzie miało znaczący wpływ na lokalny krajobraz, biorożnorodność a jednocześnie na ochronę środowiska.

 

Zaplanowane działania w ramach inicjatywy:

  • cięcia sanitarne drzew (40 szt.), 
  • opracowanie, wykonanie i posadowienie tablicy informacyjnej (1 szt.). 

 

Cięcia sanitarne drzew poprawią ich stan, przedłużą żywotność tych drzew i ukształtują ich dalszy wzrost.Wiekowe drzewa wymagają prac pielęgnacyjnych, gdyż pozbawione prawidłowej opieki zagrażają zabytkowym nagrobkom kamiennych, które są bardzo cennym elementem tego Zespołu cerkiewnego. Obiekt ten jest coraz częściej odwiedzany w związku z wpisaniem go na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Spadające suche gałęzie, zagrażają nie tylko nagrobkom, ale również licznie odwiedzą cym turystom. Planowane prace w parku spowodują wzrost zainteresowania miejscowej społeczności terenem Zespołu Cerkiewnego. Lokalna społeczność będzie na bieżąco informowana na temat postępu prac przy rewitalizacji zabytkowych drzew. Prace pielęgnacyjne drzew będą miały duży wpływ tak na bezpieczeństwo zwiedzających jak i na odbiór estetyczny Zespołu cerkiewnego. Do wsparcia merytorycznego inicjatywy przychyla się Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz lokalne władze samorządowe. 

 

 

Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

 

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo