Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Leśna Pszczoła

 

NAZWA INICJATYWY: Leśna Pszczoła

LIDER INICJATYWY: Piotr Grundas

OBSZAR DZIAŁANIA: Przeciwdziałanie zanikaniu owadów zapylających

OKRES REALIZACJI: styczeń 2017 - czerwiec 2017

OBSZAR REALIZACJI: Głogów Małopolski/Nadleśnictwo Głogów Małopolski

 

Pszczoła miodna jest gatunkiem zanikającym w przyrodzie, od jej występowania zależne jest 75% naszego pożywienia. Bartnictwo jest dziedziną, która praktycznie zanikła. Od jej funkcji zapylającej uzależnione jest występowanie wielu gatunków roślin, które z kolei są źródłem pożywienia ludzi i zwierząt. Wymieranie tego gatunku prowadzi do zubożenia otaczającego nas ekosystemu. Społeczeństwo ma niski poziom wiedzy na temat życia pszczół oraz ich znaczenia dla przyrody i człowieka. Inicjatywa polega na rozmieszczeniu i utrzymaniu na terenie Nadleśnictwa Głogów 8 kłód bartnych, które będą zlokalizowane przy istniejącej już ścieżce edukacyjno-przyrodniczej. Przy ścieżce zostaną postawione tablice informacyjno-edukacyjne, które zwracałyby uwagę na pszczoły bytujące dawniej w drzewach bartnych, jako gatunku wymierającego.


Zaplanowane działania w ramach inicjatywy:

  • wykonanie i montaż kłód bartnych (6 szt.),
  • zakup sprzętu potrzebnego do obsługi kłód bartnych,
  • opracowanie, wykonanie i posadowienie tablic informacyjnych (2 szt.).

 

Realizacja inicjatywy zwróci uwagę lokalnej społeczności na problem zanikania tego gatunku, przez co pełniłaby funkcję edukacyjną. Inicjatywa sprzyjałaby również kultywowaniu bogatej tradycji Podkarpacia, wiążącej się m.in. z pszczelarstwem na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej. Wzrost liczebności tego gatunku na tym terenie przyczyni się do efektywniejszego zapylania roślin dawnej Puszczy Sandomierskiej. W wyniku czego rośliny będą lepiej owocować i wytwarzać większą ilość nasion, co pośrednio zwiększy bazę żerową wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków, objętych ochroną w ramach obszaru NATURA 2000 Puszcza Sandomierska.

 

Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

 

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo