NAZWA INICJATYWY: Leśna Pszczoła
LIDER INICJATYWY: Piotr Grundas
OBSZAR DZIAŁANIA: Przeciwdziałanie zanikaniu owadów zapylających
OKRES REALIZACJI: styczeń 2017 - czerwiec 2017
OBSZAR REALIZACJI: Głogów Małopolski/Nadleśnictwo Głogów Małopolski
Pszczoła miodna jest gatunkiem zanikającym w przyrodzie, od jej występowania zależne jest 75% naszego pożywienia. Bartnictwo jest dziedziną, która praktycznie zanikła. Od jej funkcji zapylającej uzależnione jest występowanie wielu gatunków roślin, które z kolei są źródłem pożywienia ludzi i zwierząt. Wymieranie tego gatunku prowadzi do zubożenia otaczającego nas ekosystemu. Społeczeństwo ma niski poziom wiedzy na temat życia pszczół oraz ich znaczenia dla przyrody i człowieka. Inicjatywa polega na rozmieszczeniu i utrzymaniu na terenie Nadleśnictwa Głogów 8 kłód bartnych, które będą zlokalizowane przy istniejącej już ścieżce edukacyjno-przyrodniczej. Przy ścieżce zostaną postawione tablice informacyjno-edukacyjne, które zwracałyby uwagę na pszczoły bytujące dawniej w drzewach bartnych, jako gatunku wymierającego.
Zaplanowane działania w ramach inicjatywy:
Realizacja inicjatywy zwróci uwagę lokalnej społeczności na problem zanikania tego gatunku, przez co pełniłaby funkcję edukacyjną. Inicjatywa sprzyjałaby również kultywowaniu bogatej tradycji Podkarpacia, wiążącej się m.in. z pszczelarstwem na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej. Wzrost liczebności tego gatunku na tym terenie przyczyni się do efektywniejszego zapylania roślin dawnej Puszczy Sandomierskiej. W wyniku czego rośliny będą lepiej owocować i wytwarzać większą ilość nasion, co pośrednio zwiększy bazę żerową wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków, objętych ochroną w ramach obszaru NATURA 2000 Puszcza Sandomierska.
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.