NAZWA INICJATYWY: Ochrona populacji sowy i nietoperza w gminie Orły
OBSZAR DZIAŁANIA: Czynna ochrona ekosystemów i występujących w nich siedlisk i gatunków; Zakładanie, odtwarzanie i pielęgnacja ostoi - zadrzewień i zakrzewień śródpolnych
OKRES REALIZACJI: październik - grudzień 2015 r.
CEL INICJATYWY: Ochrona ekosystemu i występujących w nim siedlisk sów i nietoperzy
OBSZAR REALIZACJI: Gmina Orły / Małkowice
Przedsięwzięcie polegało na ochronie ekosystemu i występujących w nim siedlisk gacka szarego (Plecotus austriacus), puszczyka zwyczajnego (Strix aluco) oraz uszatki zwyczajnej (Asio otus). Populacja wyżej wymienionych ptaków może przetrwać i rozwijać się jedynie w przypadku, gdy będzie przybywać zadrzewień śródpolnych.
W związku z powyższym w ramach inicjatywy nasadzono drzewa wzdłuż szerokiej, śródpolnej drogi gminnej na długości 2 kilometrów, dzięki czemu powstała aleja rodzimych drzew będąca korytarzem ekologicznym dla zwierząt.
Projekt ten został zrealizowany poprzez zaangażowanie lokalnej społeczności. Mieszkańcy zaangażowali się m. in. w pracę przy przygotowaniu terenu, przy nasadzaniu drzew oraz ich pielęgnację. Powstałe pasy zieleni chronią drogę przed podmuchami silnego wiatru czy nawiewem śniegu i pyłu na drogę.
Nowe zadrzewienia na terenach rolniczych gminy Orły przyczynią się do wzbogacenia różnorodności biologicznej i poprawy funkcjonowania ekosystemów. Aleja podniesie różnorodność biologiczną terenów zagospodarowanych przez człowieka, jednak korzyści nie ograniczą się tylko do przyrodniczych, ponieważ będą one miały również wymierną wartość dla społeczności lokalnej m. in. dobroczynny wpływ na plony rolne, poprzez kształtowanie klimatu i mikroklimatu. Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na walory estetyczne i kulturowe.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.