Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Młodzież budowała budki dla jerzyków

28-02-2017

25 lutego 2017r. w Wiśniowej,  przy Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty instruktażowe z budowania budek lęgowych zorganizowane dla miejscowej młodzieży. W warsztatach wzięło udział młodzież – 15 osób oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury oraz eksperci, którzy przeprowadzili warsztaty. Prace przy budowaniu budek cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród młodych osób.  

 

Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej dotyczącej chronionego gatunku – jerzyka. Kolejnym etapem było budowanie budek lęgowych. Potrzeba budowania skrzynek dla jerzyków wynikała z faktu, iż od kilku lat na ścianach budynków zakładają one swe gniazda. Budki stanowią bezpieczniejsze miejsce do bytowania i rozrodu niż miejsca, które zajmują przy budynku Ośrodka.

 

Jerzyk zwyczajny (Apus apus) to ptak, który obecnie lęgnie się głównie na budynkach w centrum miast oraz na wsiach. Gniazduje we wgłębieniach murów, otworach w stropodachach, pod dachówkami i w szczelinach starych wież kościelnych. Ich okres lęgowy trwa od marca do czerwca. Żywią się muchówkami, chrząszczami oraz małymi motylami. Ochrona jerzyków polega przede wszystkim na rozwieszaniu skrzynek lęgowych o specjalnej konstrukcji oraz powstrzymaniu się od prac budowlanych i remontowych w sezonie lęgowym jerzyków.

 

Oprócz warsztatów w ramach Inicjatywy zaplanowane są jeszcze inne działania, w tym zakup materiałów oraz roślin do pielęgnacji ogrodu, zakup i wykonanie małej architektury ogrodowej (altana, ławki, stoliki, kosze na śmieci, stojaki na rowery) oraz tablica informacyjna.

 

Warsztaty przeprowadzone zostały w ramach Inicjatywy nr 8 „Naturalnie, kulturalnie, lokalnie”. Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Inicjatywy dla Zielonego Podkarpacia” przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”. Projekt sfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".

 

 

 

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo