Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Podsumowanie projektu "Turystyka bez granic"

26-09-2011

W Hoczwi k. Leska w Hotelu Salamandra odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Turystyka bez granic – wzmocnienie współpracy transgranicznej w turystyce w oparciu o zrównoważony rozwój środowiska.Organizatorem konferencji było Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia PRO CARPATHIA.W konferencji wzięło udział ponad stu przedstawicieli branży turystycznej z terenu Podkarpacia.

 

Po wejściu Polski i Słowacji do Unii Europejskiej i strefy Schengen bez przeszkód możemy odkrywać atrakcje turystyczne po obu stronach granicy.
Szczególnie interesujące, choć w większości mało znane, są obszary położone wzdłuż łuku Karpat na wschodnich krańcach obu państw. Aby promować te bardzo cenne przyrodniczo i kulturowo tereny powstał projekt „Turystyka bez granic”, który wspólnie realizowały trzy polskie i dwie słowackie organizacje.

 

Obszar objęty projektem jest jedną z najcenniejszych na kontynencie ostoi dzikiej przyrody. Tu zaczynają się Karpaty Wschodnie najdziksze góry Europy. Niespotykane gdzie indziej bogactwo flory i fauny zadecydowało o powstaniu wielu obszarów chronionych. Utworzono parki narodowe i krajobrazowe oraz obszary Natura 2000. Powstał tu także Międzynarodowy Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie. Oprócz polskich Bieszczadów i słowackich Bukowskich Wierchów obejmuje on także przyległe tereny Ukrainy o wielu wspólnych cechach przyrodniczych i kulturowych. Stąd też myśl, aby w przyszłości projekt kontynuowany był także po stronie ukraińskiej.

 

Jednym z najistotniejszych elementów projektu było stworzenie systemu certyfikacji, który ma pomóc w podniesieniu jakości i konkurencyjności usług turystycznych w Bieszczadach i Bukowskich Wierchach, a w przyszłości także na obszarach sąsiednich. System certyfikacji opracowany i wprowadzony przez Fundację Bieszczadzka i jej partnerów z Polski i Słowacji rożni się od dotychczasowych.
Efektem projektu są także publikacje przygotowane przez autorów polskich i słowackich. Wydano 13 numerów Skarbów Podkarpackich - czasopisma, które prezentuje kulturowe i przyrodnicze walory pogranicza. Z kolei Karpacki    Przegląd Gospodarczy poświęcony był omawianiu spraw ekonomicznych zwłaszcza tych związanych z rozwojem turystyki. Wydano także mapy, dzięki którym turyści łatwiej mogą znaleźć przyrodnicze, kulturowe i etnograficzne atrakcje południowego Podkarpacia i północnego Zemplina. Powstało także kilka publikacji książkowych i foldery poświęcone kuchni, architekturze i rozwojowi turystyki.
W ramach projektu utworzono także portal internetowy GoToCarpathia przygotowany przez Fundację Bieszczadzką i Dziecięcą Organizację Fenix ze Sniny.
wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo