Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

„Poza horyzonty” z leśnikami

30-09-2011

Trwa wyprawa „Beskid Niski 2011 Survival Expedition” zorganizowana przez Fundację Jaśka Meli „Poza horyzonty”. Bierze w niej udział 10 osób o różnym stopniu niepełnosprawności, które postanowiły zmierzyć się ze 150-kilometrową trasą przez dzikie zakątki Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Ekspedycja zaplanowana została w dniach 19-30 września, we wtorek wieczór wędrowcy dotarli do rezerwatu „Źródliska Jasiołki” na terenie Nadleśnictwa Rymanów, gdzie rozłożyli biwak. W środę 28 września byli gośćmi rymanowskich leśników.


- Chcieliśmy pokazać las od podszewki, a jednocześnie zapewnić dzień odpoczynku po trudach wędrówki przez lesisty Beskid Niski – mówi Maciej Szpiech z Nadleśnictwa Rymanów, który tego dnia był przewodnikiem grupy. - Duże zainteresowanie naszych gości wzbudził zbiór szyszek jodły wykonywany technikami alpinistycznymi oraz krótki pokaz wyłuszczania nasion.


W leśnictwie Rymanów Zdrój Jasiek Mela przeszedł „próbę wody”. Degustacja tutejszych wód mineralnych wprost ze źródeł, okazała się jednym z największych survivalowych wyzwań dla uczestników wyprawy. Kolejnym etapem było spotkanie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Hrendówka”, gdzie z kolei gospodarzem była Maria Szkutnik, zastępca nadleśniczego.


Mimo że w ciągu ostatnich dni wędrowcy przeszli pieszo dziesiątki kilometrów, przejechali sporo na końskim grzbiecie, próbowali wspinaczki linowej, to dzień spędzony w lesie zapisali po stronie bardzo udanych. Świadczy o tym choćby wpis Jaśka Meli do księgi pamiątkowej w „Hrendówce”: „Kajakowo, rowerowo, pieszo, z leśnymi pozdrowieniami z wyprawy Beskid Niski 2011 Survival Expedition od Fundacji „Poza horyzonty”, z życzeniami nieskończoności słońca i samych potulnych zwierzaków i drzew”.


Spotkanie zakończono wspólnym zdjęciem „survivalowców” i leśników oraz obietnicą, że nie jest to ostatnie wspólne działanie, a jedynie początek współpracy.


Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Piotr Różowicz i Maciej Szpiech
 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo