Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

13,5 mln młodych drzewek posadzono w podkarpackich lasach

05-05-2011

W nadleśnictwach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie dobiegają końca wiosenne prace hodowlane związane z sadzeniem młodego pokolenia lasu. W tym roku posadzono ponad 13,5 miliona drzewek - najwięcej w ramach odnowień powierzchni leśnych oraz przebudowy składu gatunkowego w drzewostanach rosnących na gruntach porolnych. Bardzo mocno spadła natomiast powierzchnia zalesień – w tym roku na terenie RDLP przybyło zaledwie pięć hektarów nowego lasu.


Najwięcej posadzono młodych buków – 4,7 mln, sosen – 2,8 mln, jodeł – 2,7 mln i dębów- prawie 2 mln. W szkółkach nadleśnictw wyhodowano również 2,5 mln sadzonek przeznaczonych dla prywatnych właścicieli gruntów zalesianych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz 2,3 mln sadzonek z przeznaczeniem do sprzedaży detalicznej. Spora część sadzonek produkowana jest z zakrytym systemem korzeniowym, czyli z bryłką substratu, w której hodowana jest grzybnia wspomagająca młode drzewko. Tzw. mikoryzacja sadzonek jest specjalnością szkółki kontenerowej w Nadleśnictwie Oleszyce.


- Staramy się hodować las z wykorzystaniem sił natury, a więc inicjować i chronić odnowienia naturalne, w czym podkarpackie leśnictwo ma duże osiągnięcia – mówi Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – Udało się nam zrealizować wszystkie zadania hodowlane planowane na tę wiosnę w Lasach Państwowych. Martwi natomiast spadek zainteresowania zalesianami gruntów rolnych u prywatnych właścicieli, brakuje też gruntów Skarbu Państwa do zalesień związanych z Programem Zwiększania Lesistości Kraju, stąd osiągnięcie jego założeń będzie trudne.


RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tysięcy ha. Lesistość tego obszaru przekracza 36%. Roczne pozyskanie drewna to 1,85 mln m³, zaś średni roczny przyrost zasobów drzewnych szacowany jest na niemal trzy mln m³, co oznacza, że pozyskuje się 57% rocznego przyrostu masy drewna, zaś pozostała część stanowi akumulację zasobów.
 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo