Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Rozpoczęła się kalendarzowa jesień

23-09-2024

Kalendarzowe pory roku zaczynają się zawsze tego samego dnia. Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni przypada zawsze u nas na 23 września. W tym roku przywitaliśmy ją więc dzień później niż jesień kalendarzową. Potrwa do 21 grudnia, kiedy zacznie się kalendarzowa zima.

Jesień astronomiczna zaczyna się w momencie równonocy jesiennej. Na półkuli północnej następuje ona między 21 a 24 września, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są jednocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. W tym roku moment ten przypadł na 22 września o godzinie 14.43.

Od tego czasu półkula północna będzie słabiej oświetlana niż południowa, aż do równonocy wiosennej. Astronomiczna jesień potrwa do przesilenia zimowego, czyli do 21 lub 22 grudnia.

 

Meteorologiczna, termiczna, fenologiczna

Astronomiczne i kalendarzowe to nie jedyne rodzaje pór roku. 1 września zaczęła się jesień meteorologiczna. Pojęcie to zostało wprowadzone na potrzeby meteorologów i klimatologów. Służy temu, by przy porównywaniu danych statystycznych lub klimatycznych odwoływać się zawsze do tego samego okresu.

 

Wyznacza się również termiczną jesień, czyli okres, który charakteryzuje się średnią dobową temperaturą powietrza mieszczącą się w przedziale 5-15 stopni Celsjusza. Tak samo jest w przypadku termicznej wiosny.

 

Ponadto wyróżniamy także fenologiczne pory roku. Związane one są z cyklem rozwojowym przyrody. To między innymi kwitnienie i dojrzewanie roślin, zmiana barw liści czy zachowania zwierząt. Okres nazywany wczesną jesienią charakteryzuje się przede wszystkim kwitnieniem wrzosu zwyczajnego oraz dojrzewaniem kasztanowca zwyczajnego czy borówki brusznicy. Podczas jesieni liście zmieniają swój kolor i opadają. Na przełomie lata i jesieni część zwierząt, na przykład bociany, zaczyna swoją podróż z Polski do ciepłych krajów.

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo