Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
Na 100 lecie swojego istnienia Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody.
Po analizie walorów przyrodniczych polskich lasów zaproponowano w sumie ponad 200 propozycji w całej Polsce.
Rezerwaty przyrody wyznaczają regionalni dyrektorzy ochrony środowiska. Odbywa się to na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody.
W województwie podkarpackim zostało wskazanych 17 obszarów jako proponowane rezerwaty przyrody. Zostały one zweryfikowane w terenie przez zespół, w którego skład weszli przedstwieciele Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państowe oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Na tej podstawie wybrano obiekty wykazujące się wysokimi walorami przyrodniczymi, uzasadniającymi do objęcie ich ochroną w postaci rezerwatu przyrody.
W wyniku tych prac RDOŚ w Rzeszowie proponuje do objęcia rezerwatem przyrody następujące obszary:
Jak wziąć udział w konsultacjach? - wejdź na stronę RDOŚ w Rzeszowie
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.