Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Zmiany w sieci Natura 2000

05-07-2024

Rozpoczęły się konsultacje z radami gmin w sprawie aktualizacji polskiej sieci Natura 2000. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opracowała propozycje utworzenia nowych obszarów oraz zmianę granic obszarów już istniejących w sieci Natura 2000. Jednym z proponowanych obszarów jest Tunel Kolejki Wąskotorowej w Szklarach.

Tunel w Szklarach znajduje się na trasie przejazdu Przeworskiej Kolei Dojazdowej, która powstała jeszcze za czasów cesarstwa austro-węgierskiego w 1904 r.

Głównym przeznaczeniem kolejki był dowóz buraków do cukrowni „Przeworsk”, jak i przewóz drewna, kamieni czy zbiorów z lokalnych gospodarstw. Od 1993 r. kolejka stanowi atrakcję turystyczną.

Tunel jest jedynym takim obiektem na trasach turystycznych kolejach wąskotorowych w Polsce. Jego długość wynosi 602 m!

Jednak to nie jego długość i ciekawy rys historyczny stanowił przesłankę do objęcia go ochroną w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, a fakt, że upodobało go sobie, jako zimowisko, kilka gatunków nietoperzy.

Spotkamy tam: nocka dużego Myotis myotis, mroczka późnego Eptesicus serotinus, gacka brunatnego Plecotus auritus, mopka zachodniego Barbastella barbastellus i nocka Natterera Myotis nattereri. Jednak najważniejszym z nich jest mopek zachodni, który występuje tam bardzo licznie. Jest on gatunkiem ujętym w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej.

Więcej informacji pod adresem: https://www.gov.pl/web/rdos-rzeszow/zmiany-w-sieci-natura-2000

Źródło (tekst i zdjęcie): RDOŚ w Rzeszowie

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo