Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Święto Drzewa w lasach Podkarpacia

11-10-2010
Jawor z Kalnicy
Jesion na cmentarzu w Zawoju
Podkarpackie ballady o...

Ekologiczno-Kulturalne Stowarzyszenie „Klub Gaja” jest pomysłodawcą i organizatorem programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa, organizowanego już od 2003 roku. Jego inaugurację stanowi ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew, którą zaczyna się co roku 10 października. Program zakłada aktywizację lokalnych społeczności, zwłaszcza młodzieży, oraz udział przedstawicieli różnych instytucji, samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych. Partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe. Leśnicy służą pomocą w sadzeniu drzew, przekazywanych nieodpłatnie przez nadleśnictwa.


Tegoroczny program Święta Drzewa objęty jest patronatem Ministra Środowiska i Prezydenta m. st. Warszawy. Został też włączony w Kampanię Miliarda Drzew dla Planety pod patronatem UNEP (ONZ). Podkarpacie, jako jeden z najbardziej lesistych regionów kraju, wykazuje sporą aktywność na polu edukacji ekologicznej. Wiele szkół nawiązało współpracę z najbliższym nadleśnictwem. Z okazji Święta Drzewa odbędą się spotkania z leśnikami, sadzenie drzew; w wielu miejscach posadzone zostaną „Drzewa dla pokoju”.


Spotkania edukacyjne związane ze „Świętem Drzewa” w Nadleśnictwie Jarosław zaplanowano już 8 października, kiedy to odbędzie się wycieczka terenowa do lasu uczniów młodszych klas Szkoły Podstawowej z Ryszkowej Woli. Jej temat to różnorodność drzew leśnych. 11 października gośćmi leśników będą dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej z Jarosławia, które zwiedzą szkółkę leśną w Czerniawce i będą uczyć się rozpoznawania drzew leśnych. 12 października w Szkole Podstawowej w Wielinie odbędzie się apel dla uczniów nt. Święta Drzewa, po czym na terenie szkolnym posadzone zostaną świerki. Ciekawą inicjatywą wykazało się Gimnazjum w Laszkach, które 8 października zorganizuje akcję wymiany szkła na sadzonki drzew leśnych dla mieszkańców wsi. Około 200 sadzonek drzew przekaże na ten cel nadleśnictwo.
 

Co roku w akcji Święta Drzewa uczestniczy Nadleśnictwo Oleszyce. Tym razem wspólnie z młodzieżą szkolną przeprowadzone zostanie sadzenie drzew na placu szkolnym oraz zbiór nasion dębu i buka. Posadzone zostanie również „Drzewko dla pokoju”, zaś jeden z pomnikowych dębów oznakowany zostanie tabliczką „pomnik przyrody”.
Leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów wezmą udział w spotkaniach z młodzieżą szkół w Sieniawie i Besku, gdzie opowiedzą o znaczeniu lasu dla ludzi, ponadto dzieci będą się uczyć rozpoznawania gatunków drzew leśnych oraz poznawać walory przyrodnicze terenów Nadleśnictwa Rymanów. W szkole w Sieniawie ogłoszono konkurs na nazwę dla drzewka, które zostanie posadzone podczas uroczystych obchodów. W Zespole Szkół w Besku zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny na „Najpiękniejsze drzewo”.


Nadleśnictwo Lutowiska jest współorganizatorem konkursu plastycznego pod hasłem „Drzewa cząstką przyrody”, który jest skierowany do uczniów ze szkół podstawowych w Lutowiskach i Czarnej. Dla gimnazjalistów przygotowano konkurs „Czy znam bieszczadzkie drzewa?”, polegający na wykonaniu zielnika zawierającego elementy 15 gatunków drzew i 10 gatunków krzewów.


Na 8 października przewidziano spotkanie leśników z Nadleśnictwa Dukla z 40-osobową grupą dzieci w wieku przedszkolnym. Na polu namiotowym Stasiane, przy ognisku, wysłuchają one opowieści o drzewach Beskidu Niskiego.
Z kolei Nadleśnictwo Dynów wraz z Zespołem Szkół Zawodowych w Dynowie organizuje konkurs „Jesienne kompozycje” połączony z pogadanką nt. drzew. Uczestnicy otrzymają sadzonki świerków. Dla uczniów szkół dynowskich wszystkich szczebli edukacyjnych zorganizowany zostanie konkurs wiedzy o drzewach, opracowany przez specjalistę ds. edukacji przyrodniczo-leśnej.


Prawdziwy maraton edukacyjny szykuje Nadleśnictwo Tuszyma, które w dniach 11-13 października podejmować będzie uczniów czterech okolicznych szkół (dwie szkoły podstawowe, jedno gimnazjum i jedno LO) oraz kilka grup najmłodszych dzieci z dwóch przedszkoli.


Nadleśnictwo Brzozów z okazji Święta Drzewa po raz kolejny podejmie działania we współpracy z Gimnazjum w Izdebkach. Ich scenariusz wypracowano w poprzednich latach; najpierw odbędzie się pogadanka edukacyjno – przyrodnicza, następnie konkursy: rozpoznawanie drzew i krzewów, najlepsza praca plastyczna związana z programem, dalej sadzenie drzew (Drzewo dla Pokoju, nasadzenia przydrożne) i na końcu pieczenie kiełbasek. Delegacja Nadleśnictwa Brzozów została zaproszona przez Klub Gaja na inaugurację 8 edycji Święta Drzewa, która odbędzie się 8 października 2010 r. w Warszawie. W jej trakcie Mieczysław Barć, leśniczy leśnictwa Izdebki odbierze „Czarodziejskie Drzewo”, prestiżowe wyróżnienie klubu Gaja za działalność edukacyjną w ramach Święta Drzewa.


Bogaty program obchodów przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, gdzie 11 października odbędą się konkursy przyrodnicze dla adeptów leśnictwa i zaproszonych gości z innych szkół. Przewidziano też prezentację na temat kulturotwórczej roli drzew.


Również w nawiązaniu do Święta Drzewa w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć Wacława Turka i promocja książki Edwarda Marszałka „Podkarpackie ballady o drzewach”. Publikacja ta została wydana przez oficynę RS DRUK przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie z inicjatywy leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Jej rzeszowska promocja odbędzie się 19 października na Uniwersytecie Rzeszowskim.
 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo