Przewodnik zawiera propozycję 50 tras rowerowych po województwie podkarpackim. Ze względu na lokalizację podzielono je na sześć regionów: Bieszczady, Beskid Niski, Dolina Dolnego Sanu, Rzeszów i okolice, Roztocze i Ziemia Lubaczowska oraz Zachodnie Podkarpackie.
Powstały w oparciu o subiektywny wybór, mając na celu zaprezentowanie najciekawszych naszym zdaniem miejsc oraz wykorzystanie istniejącej infrastruktury rowerowej. Tam gdzie było to możliwe trasy poprowadzone zostały oznakowanymi szlakami rowerowymi. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że takich miejsc rowerowych w całym województwie jest dużo więcej. Staraliśmy się, aby były one zróżnicowane pod względem trudności, jak i charakteru samej wycieczki. Wszystkie trasy mają postać pętli, a ich długość waha się od kilkunastu do nieco ponad czterdziestu kilometrów.
W opisie każdej wycieczki zawarto: ogólną charakterystykę, opis techniczny przejazdu wraz z profilem wysokościowym oraz krótkie opracowanie najciekawszych atrakcji. Są także podstawowe informacje, takie jak: długość trasy, czas przejazdu, trudność oraz co ciekawe – dane odnośnie procentowego udziału dróg bez ruchu samochodowego. Całość oczywiście opatrzona dokładnymi mapami w skalach: 1:40 000 – 1:60 000.
Przewodnik można pobrać pod adresem: https://www.podkarpackie.pl/index.php/turystyka/7945-podkarpackie-ma-nowy
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.