Fundacja Instytut Regionalny zaprasza do konkursu na wykonanie plakatu popularyzującego wiedzę o kulturze wołoskiej i tradycjach pasterskich.
Celem konkursu jest wzrost wiedzy u młodzieży o kulturze wołoskiej i tradycjach pasterskich. Wołosi byli wędrownym ludem pasterskim, pochodzącym z Rumunii, który kolonizował tereny górskie i podgórskie Europy Środkowej do XII-XVIII wieku. Zasiedlali tereny na tzw. surowym korzeniu, prowadzili gospodarkę pasterską i wypas owiec. Stopniowo porzucali pasterstwo transhumancyjne na rzecz zakładania osad na prawie wołoskim. Wskutek ciągłego przemieszczania Wołosi ulegli rozproszeniu. Funkcjonowali w ramach klanowej struktury plemiennej, posiadali bogatą kulturęi tradycje, obecnie odtwarzane poprzez liczne badania i projekty.
Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody.
Termin nadsyłania prac: 18 listopada 2020 r.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji.
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.