Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Światowy Dzień Mokradeł 2020

02-02-2020

„Mokradła dla różnorodności biologicznej” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł (ang. World Wetland Day), który obchodzony jest 2 lutego.
Ustanowiona data obchodów nie jest przypadkowa. Upamiętnia podpisanie Konwencji Ramsarskiej. W tym roku przypada 49. rocznica tego wydarzenia.
Celem Konwencji Ramsarskiej jest ochrona i zrównoważone użytkowanie mokradeł poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową. Działania te stanowią wkład w osiągnięcie zrównoważonego rozwoju na całym świecie.
Pierwszy raz Światowy Dzień Mokradeł świętowany był w roku 1997. Obecnie wile krajów angażuje się w jego organizacje i popularyzację. Państwa, które podpisały Konwencję, dotychczas ratyfikowało ją 171 krajów, reprezentują wszystkie regiony geograficzne świata.
Zasadniczym celem obchodów Dnia Mokradeł jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych.

 

Więcej informacji o Konwencji Ramsarskiej.

fot. J. Szarek

Pliki do pobrania

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo