Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

TUZIN ORLIKÓW – Kolekcjonerski Bon Magurskiego Parku Narodowego

30-08-2010

 

30 sierpnia 2010 roku jest dniem emisji kolekcjonerskiego bonu „TUZIN ORLIKÓW”. Emitentem bonu jest Magurski Park Narodowy, a producentem Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
 
Bon będzie można nabyć od 30 sierpnia 2010 roku w Magurskim Parku Narodowym oraz zamówić poprzez stronę internetową www.bonmiejski.pl.
 
Bon ukaże się w nakładzie 3000 szt., a przy jego produkcji zastosowane zostały profesjonalne zabezpieczenia.
- papier ze znakiem wodnym,
- włókna widoczne w promieniach UV,
- numeracja typograficzna wykonana farbą świecącą w promieniach UV
- hologram PWPW S.A. – „liść kasztanowca”.
Cena zakupu bonu to 12 zł (wymiary bonu 150 * 80 mm). Cena zawiera należny podatek VAT.
TUZIN ORLIKÓW” umieszczone jest w etui, a do każdego bonu dołączony jest piękny folder.
 
Magurski Park Narodowy, położony w południowo – wschodniej części kraju w Beskidzie Niskim powstał w 1995 roku. Obecnie jest szóstym, co do wielkości parkiem narodowym w Polsce, a jego powierzchnia wynosi 19 439 ha. Najwyższym szczytem parku jest Wątkowa (846 m n.p.m.), położona w paśmie Magury Wątkowskiej.
 
Orlik krzykliwy Aquila pomarina jest jednym z dwóch gatunków orłów gniazdujących na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Charakteryzuje się małymi, jak na orła, wymiarami ciała – rozpiętość skrzydeł oscyluje w granicach od 145 do 168 cm, waga wynosi od 1,2 do 1,5 kg. Ubarwienie orlików jest ciemnobrązowe, jedynie głowa i pokrywy skrzydłowe odróżniają się na tle reszty ciała kolorem jasnobrązowym. Na terenie Magurskiego Parku Narodowego populacja orlika krzykliwego szacowana jest na ponad trzydzieści par, a w Beskidzie Niskim na około 200. Zagęszczenia tych ptaków na tym terenie należą do najwyższych w Europie.
Więcej informacji o Parku, jego walorach oraz o prowadzonej edukacji można znaleźć na stronie internetowej www.magurskipn.pl

Pliki do pobrania

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo