W dniach 6-7 października 2018 obserwatorzy z całej Europy wyruszą z lornetkami i lunetami na obserwacje ptaków. Miliony ptaków, które spełniły swe rodzicielskie obowiązki i wychowały kolejne pokolenie, mogą udać się na zasobne w pokarm zimowiska, zaś miłośnicy awifauny mogą cieszyć się obserwacjami ptasich przelotów.
EuroBirdwatch to coroczne wydarzenia. Tegoroczne Europejskie Dni Ptaków (ang. EuroBirdwatch) są szczególne: miłośnicy ptasich obserwacji, zwani po polsku ptasiarzami lub z angielska – birdwatcherami, będą je świętować 25 raz.
W Polsce partnerem BirdLife International i organizatorem EuroBirdwatch (Europejskich Dni Ptaków) jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Masz pomysł na wydarzenie z okazji Europejskich Dni Ptaków? Pragniesz szerzyć wiedzę o konieczności ich ochrony, o zagrożeniach, jakie czekają w trakcie jesiennych i wiosennych wędrówek??
Zorganizuj wycieczkę, rajd, konkurs, wystawę zdjęć, prelekcję lub wspólne oglądanie filmów o ptakach.
Zachęcamy nauczycieli przedszkoli i szkół do włączenia się w obchody Europejskich Dni Ptaków. W piątek 5 października 2018 r. zorganizujcie spacer lub inne aktywności, związane z ptakami i ptasimi migracjami. Informacja o Waszym przedsięwzięciu pojawi się na liście wydarzeń EDP 2018.
Informacje o spacerach i innych wydarzeniach związanych z Europejskimi Dniami Ptaków można znaleźć na stronie Europejskie Dni Ptaków. W zakładce dostępne są informacje o tym, jak zorganizować wycieczkę z okazji EDP (do czego gorąco zachęcamy!), lista wydarzeń według województw, materiały dla przewodników, informacje o ptaku Europejskich Dni Ptaków (w tym roku jest to pleszka) oraz linki do tzw. szybkiego raportu i elektronicznej karty obserwacji.
Pierwsze wyniki tegorocznych Europejskich Dni Ptaków pojawią się w poniedziałek 8 października wieczorem.
Źródło: https://otop.org.pl/
Fot. M. Sebastianka, I. Muzyka.
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.