Drzewem Roku 2017 został 650-letni Dąb szypułkowy „Józef” z miejscowości Wiśniowa. Polskie drzewo zdobyło około 18 tysięcy głosów internautów z 16 państw. Nagrodę wręczono wieczorem w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
W 2016 roku Dąb Józef został wybrany Drzewem Roku w Polsce w plebiscycie organizowanym przez Klub Gaja. Pokonał 15 konkurentów z całej Polski zdobywając ponad 4300 głosów. Drugie miejsce zajął Dąb Brimmons z Walii w Wielkiej Brytanii z wynikiem ponad 16 tysięcy głosów. Trzecie miejsce z wynikiem blisko 15 tysięcy głosów zajęła Lipa w Lipce z Republiki Czeskiej.
Ceremonia przyznania tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2017 i nagród odbyła się 21 marca 2017 w Parlamencie Europejskim w Brukseli z udziałem m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku. Kilkaset osób czekało w napięciu na ogłoszenie wyników, gdyż do samego końca wyniki głosowania były utajnione. Delegacja z Węgier, reprezentująca zeszłorocznego zwycięzcę konkursu – najstarsze drzewo w Bátaszék, przekazała ręcznie wyrzeźbioną statuetkę zwycięzcy tegorocznej edycji.
Celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W Konkursie Europejskie Drzewo Roku, w odróżnieniu od innych konkursów, decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią społeczności. Co roku w głosowaniu biorą udział dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób.
Dąb „Józef” posiada niezwykłą historię, która jest związana z miejscem w którym rośnie. Jest przykładem jak mogą łączyć się losy człowieka z naturą. W czasie II wojny światowej dąb Józef był schronieniem dla rodziny żydowskiej. Wizerunek drzewa widniał również na przedwojennym banknocie stuzłotowym. Obecnie jest on podziwiany przez turystów oraz stanowi obiekt malarski i fotograficzny.
Dąb Józef został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo w Strzyżów i Fundację Cherry Home.
Źródło: Treeoftheyear, Radio Rzeszów, Klub Gaja
Fot. R.Godek
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.