W sobotę 27 lutego i niedzielę 28 lutego na antenie Telewizji Rzeszów zostanie wyemitowany pierwszy odcinek programu „Turystyka bez granic”. Audycja powstała w ramach transgranicznego projektu realizowanego wspólnie przez polskie i słowackie organizacje pozarządowe.
Po wejściu Polski i Słowacji do Unii Europejskiej i strefy Schengen bez przeszkód możemy odkrywać atrakcje turystyczne po obu stronach granicy. Szczególnie interesujące, są obszary położone wzdłuż łuku Karpat na wschodnich krańcach obu państw. Aby promować te bardzo cenne przyrodniczo i kulturowo tereny powstał projekt „Turystyka bez granic”, który wspólnie realizują trzy polskie i dwie słowackie organizacje. Ideą przewodnią projektu jest turystyka przyjazna środowisku.
- Nasz projekt adresowany jest do szeroko rozumianej branży turystycznej. Są to właściciele gospodarstw agroturystycznych, hoteli, restauracji, ale również przedstawiciele władz regionu, samorządu terytorialnego. Mamy dla nich szczególną ofertę dotyczącą warsztatów z zakresu polityki inwestowania w regionie. Oprócz tych dwóch grup do udziału w naszych działaniach zapraszamy wszystkich tych, którym przyroda w jakiś sposób jest bliska, m.in. przewodników i nauczycieli – mówi Agnieszka Pieniążek ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Procarpathia”
Program emitowany w Telewizji Rzeszów przedstawia założenia projektu. W jego ramach powstaną jeszcze cztery filmy – dwa w roku 2010 i dwa w 2011. Zobaczymy przyrodnicze i kulturowe atrakcje pogranicza polsko-słowackiego i najciekawsze inicjatywy służące rozwojowi turystki przyjaznej przyrodzie.
Sporo atrakcji możemy obejrzeć już pierwszym programie. Odwiedzimy m.in. Bukowskie Wierchy czyli słowackie Bieszczady i niezwykle interesujące krajobrazowo wulkaniczne góry Wyhorlat, które choć położone niedaleko polskiej granicy są u nas mało znane. Co ciekawe, nie tylko nam, ale także Słowakom.
- Chcemy popracować, żeby wiedza o tym obszarze się powiększyła. W ramach projektu będziemy te miejsca propagować na stronach internetowych, w mediach i poprzez wydanie materiałów promocyjnych. Musimy więcej promować nasz region, żeby tu przybywali turyści i żeby wiedzieli, ze w Słowacji są nie tylko Wysokie Tatry i Slovenski Raj, ale także piękne ciche połoniny i Wyhorlat - mówi Jozef Talarovič z Dziecięcej Organizacja Fenix Snina, która jest partnerem projektu.
W programie zobaczymy także relację z Karpackich Dni Zielonej Turystyki, które we wrześniu 2009 roku odbyły się w Sninie w Słowacji. Mieszkańcy tego miasta i turyści mogli wysłuchać wykładów o przyrodniczych i kulturowych walorach regionu, a także degustować potrawy regionalne przygotowane przez kucharzy z Polski i Słowacji. Można było także popróbować swoich zdolności w warsztatach garncarskich i kowalskich prowadzonych przez miejscowych mistrzów rękodzieła. Nawiązały się pierwsze znajomości i wspólne polsko-słowackie projekty.
W programie odwiedzimy również Karpackie Centra Zielonej Turystyki, które powstały w Sninie i Ustrzykach Dolnych i mają pomóc tym, którzy chcą organizować turystykę przyjazną przyrodzie i tym, którzy będą korzystać z takich usług.
Jednym z ważniejszych działań w projekcie będzie certyfikacja usług turystycznych. Mówi o tym w filmie Bogusław Pyzocha z Fundacji Bieszczadzkiej:
- Możemy sobie wyobrazić taki idealny pensjonat, który uzyska certyfikat. Ma on spełniać wszelkie kryteria, jeżeli chodzi o ochronę środowiska, te związane z ochroną wód, z gospodarką odpadami i z oszczędnym gospodarowaniem energią. Taki obiekt będzie posiadał wszystko, co się kojarzy z naszym regionem. Architektura będzie nawiązywała do wzorów karpackich. Turysta będzie mógł się przespać na meblach wykonanych w klimacie karpackim i skosztować potraw regionalnych. Będzie mógł także posłuchać muzyki czy zobaczyć taniec tego regionu. Gospodarze pomogą mu w poznawaniu przyrodniczych i kulturowych atrakcji regionu.
Pełna nazwa projektu brzmi „Turystyka bez granic - wzmocnienie współpracy transgranicznej w turystyce w oparciu o zrównoważony rozwój środowiska”. Jest on realizowany przy udziale środków z Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. Organizacją koordynująca projekt jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Procarpathia”. Z polskiej strony w działaniach biorą także udział Fundacja Bieszczadzka i Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska, a ze słowackiej Dziecięca Organizacja Fenix ze Sniny i Agencja Rozwoju Regionalnego ze Svidnika.
Filmy o projekcie produkują: studio filmowe Malek Media i Telewizja Rzeszów. Realizatorami są Jacek Szarek i Alicja Wosik.
Emisja pierwszego odcinka na antenie Telewizji Rzeszów: sobota 27.02.2010, godz. 18.00 i niedziela 28.02.2010 o godz. 8.00.
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.