Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

W Beskidzie Niskim i w Bieszczadach tokują orły przednie

25-02-2015


Ornitolodzy informują, że występujące w polskiej części Karpat orły przednie rozpoczęły okres lęgowy. Ptaki trzymają się parami w zajmowanych od lat rewirach. Zauważono także, że zaczęły już poprawiać i nadbudowywać gniazda.

 

Warto wspomnieć, że te same gniazda mogą być wykorzystywane przez parę orłów przez wiele lat z rzędu. Orły przednie w przeciwieństwie do innych naszych ptaków drapieżnych, jak choćby myszołowów czy też orlików, nie odlatują na zimę. Stąd też mogą o tak wczesnej porze roku rozpocząć lęgi. W niektórych rewirach podkarpaccy ornitolodzy obserwowali także wyglądające bardzo widowiskowo nurkowanie w locie ze złożonymi skrzydłami samców tego gatunku. Samce orłów przednich są wyraźnie mniejsze od samic i mają węższe od nich skrzydła.

 

 

 

Szacuje się, że w całej Polsce gnieździ się zaledwie 35 par tego gatunku. Większość, bo aż 30 par gniazduje w łuku Karpat – przede wszystkim w Beskidzie Niskim, w Bieszczadach i w Górach Sanocko-Turczańskich. Na tak niewielką liczebność orłów przednich wpływa też fakt, że nie każdego roku przystępują one do lęgów. Zazwyczaj maja jedno lub dwa pisklęta. Niestety wiele z nich ginie zanim dorosną. (gs)  fot. Mariusz Strusiewicz

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo