Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Pierwsze kwiaty zakwitły w ogródkach i w lesie

22-02-2015
Śnieżyczka przebiśnieg
Cebulica dwulistna
Wawrzynek wilczełyko
Kwitnąca leszczyna
Pierwsza śnieżyca wiosenna

Kilka ciepłych dni sprawiło, że w nasłonecznionych miejscach, w przydomowych ogródkach i w lesie zakwitły pierwsze wiosenne kwiaty.

 

 

Jak zawsze jedną z pierwszych oznak zbliżającej się wiosny są przebiśniegi. Ich białe kwiaty są łatwe do rozpoznania, zwłaszcza, że na razie są jedynymi. Obok przebiśniegów mogą się już pojawiać cebulice dwulistne i trojlistne kwitnące na niebiesko (zdarzają się też kwiaty różowe i białe). W lasach i ogródkach kwitnie też niewielki krzew - wawrzynek wilczełyko. Luty to także czas kwitnienia leszczyny.

Pierwsze kwitnące rośliny wiosenne możemy zobaczyć w miejscach ciepłych, dobrze nasłonecznionych, np. na skarpie wzdłuż biegnącej nad Sanem drogi z Dynowa do Nozdrzca. W Bieszczadach obok rezerwatu w Dwerniczku zakwitają pierwsze śnieżyce wiosenne. Można je spotkać na zboczu po drugiej stronie drogi, przy wjeździe na Rusinową Polanę. W samym rezerwacie śnieżyce zakwitną za miesiąc.   (zp)

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo