Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

II szkolenie dla przewodników beskidzkich

10-02-2015

W dniach 23-25 stycznia tego roku odbyły się drugie już warsztaty przyrodnicze, których głównym organizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” z Rzeszowa. Uczestniczyło w nich blisko 20 licencjonowanych przewodników górskich z województwa podkarpackiego, którzy postanowili zimowy „martwy turystycznie” okres poświęcić na poszerzenie swojej wiedzy. Główną bazą szkoleniową były położone w sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego niewielkie Ustrzyki Górne.

 

Szkolenia prowadził przyrodnik Grzegorz Sitko. W pierwszym dniu warsztatów miała miejsce prezentacja poświęcona nowoczesnym metodom monitoringu dużych ssaków kopytnych i drapieżnych na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego otuliny. Udział w niej wziął zaproszony gość dr Przemysław Wasiak, który na co dzień zajmuje się zbieraniem informacji dzięki którym możliwe jest w miarę precyzyjne określenie obecnego stanu liczebności tych zwierząt na obszarze Bieszczadów. Zaprezentowane zostały także stosowane współcześnie przez naukowców metody badań, w tym fotopułapki, telemetria oraz GIS. Po prezentacji miała miejsce żywa dyskusja z uczestnikami, których jak się okazało tematyka dużych ssaków występujących w Bieszczadach bardzo mocno zainteresowała.

 

Następny dzień był doskonałą okazją do skonfrontowania zdobytej podczas warsztatów wiedzy z tym, co doświadczony badacz może odnaleźć w bieszczadzkich lasach. Uczestnicy zajęć wzięli udział w przejściu terenowym, podczas któregoprowadzący oraz uczestnicy starali się „odczytać” i zinterpretować wszystkie  znalezione w terenie ślady i tropy pozostawione przez dzikie zwierzęta. Była to zarazem praktyczna nauka tego jak prowadzi się badania nad dużymi ssakami w Bieszczadach.  Świeża pokrywa śniegowa i zalegające na wielu leśnych drogach błoto były w tym bardzo pomocne.

 

Kolejnym z zaproszonych na te warsztaty gości był jeden z najlepszych polskich i europejskich fotografików dzikiej przyrody, Grzegorz Leśniewski. Zaprezentował on uczestnikom warsztatów autorską diaporamę przyrodniczą zatytułowaną „Bieszczadzka przyroda światłem i muzyką”. Następnie w barwny sposób opowiadał o przyrodzie bieszczadzkiej doliny Sanu widzianej z perspektywy zawodowego fotografa, ilustrując swoją wypowiedź licznymi zdjęciami przedstawiającymi bliskie spotkania z dużymi drapieżnikami. Kolejnego dnia zaplanowano przejścia terenowe ścieżkami przyrodniczo-edukacyjnymi w tzw. „worku bieszczadzkim” - w okolicach miejscowości Muczne i Tarnawa Niżna. Rozpoczęło się od zwiedzania pokazowej zagrody żubrów na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie”, a skończyło na brzegach Sanu w samym Bieszczadzkim Parku Narodowym.

 

Były to drugie z cyklu dziesięciu warsztatów dla przewodników beskidzkich realizowane przez stowarzyszenie „Pro Carpathia” w ramach projektu pn. „Zielone Podkarpacie - popularyzacja  różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym” w programie operacyjnym PL02 Ochrona bioróżnorodności biologicznej i ekosystemów, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009 – 2014.

 

Poprzednie warsztaty odbyły się w połowie grudnia w okolicach Ustrzyk Dolnych i poświęcone były m.in. wielofunkcyjnej roli lasów Pogórza Karpackiego. W ciągu najbliższych kilku miesięcy planowanych jest jeszcze osiem takich spotkań, których tematem będą m.in. rośliny wczesnowiosenne, flora bieszczadzkich połonin, nauka rozpoznawania ptaków oraz walory przyrodnicze Pogórza Przemyskiego i Beskidu Niskiego.

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo