Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Ataki niedźwiedzia w Bieszczadach, w okolicach Olszanicy

23-10-2014


 

W niedzielę, 19 października niedźwiedź zaatakował ratowników GOPR poszukujących zaginionego mieszkańca Olszanicy. Nazajutrz w tej okolicy znaleziono zwłoki poszukiwanego mężczyzny, noszące ślady ran zadanych przez niedźwiedzia.

 

 

 

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w dniu 21 października wydał decyzję zezwalającą na odstrzał niedźwiedzia, który zaatakował w olszanickim lesie.
Grupa robocza, której celem jest wytropienie niedźwiedzia, rozpoczęła działania we wtorek – nie przyniosły one skutku. W akcji uczestniczyło 24 osoby: leśnicy, pracownicy PAN i weterynarze.
O sytuacji zagrożenia poinformowano miejscową ludność, dokonano przesunięć prac w drzewostanach w okolicy zdarzenia.

Uwaga! W trakcie wędrówek po lesie należy zwracać szczególną uwagę na oznaki bytowania niedźwiedzi i unikać spotkania z drapieżnikiem. Oznakami jego pobytu mogą być m.in. tropy na błocie, zranienia drzew, specyficzny zapach. Należy takich miejsc unikać i nie zapuszczać się w trudno dostępne miejsca, żeby uniknąć bezpośredniego kontaktu z tym drapieżnikiem.

 

 

 

Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo