Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Pasożytniczy kwiat podkarpackiej wiosny

06-04-2014

 

Wśród bujnie kwitnących na Podkarpaciu wiosennych roślin można także odnaleźć gatunki dziwne i zupełnie odmienne od często spotykanych. Jedną z takich osobliwości jest łuskiewnik różowy.

 

 

 

 

Łuskiewnik to roslina o mocno rozgałęzionych podziemnych kłączach kwitnie dopiero po około 10 latach od wykiełkowania. Na  powierzchnię ziemi wyrastają pędy o długości do 25 cm, na których gęsto rozlokowane są różowo zabarwione grzbieciste kwiaty. Liście rośliny są bardzo nietypowe i stanowią białawe łuski (stąd też nazwa „łuskiewnik”) umieszczone na pędzie pod ziemią. Zatem łuskiewnik różowy nie posiada w swoich bezzieleniowych liściach chlorofilu, który zdecydowanej większości roślin umożliwia proces fotosyntezy, a w efekcie  samożywność. Gatunek ten chętnie występuje w lasach liściastych oraz zalesionych dolinach rzecznych. Pasożytuje najczęściej na olszach i leszczynach, a rzadziej na grabach i bukach. Za pomocą specjalnych ssawek pobiera z korzeni drzew i krzewów potrzebne do życia substancje. Nie przypadkowo łuskiewnik różowy nasila swoje funkcje życiowe, w tym zakwitanie wczesną wiosną. W tym okresie drzewa i krzewy intensywnie transportują zgromadzone w korzeniach minerały w postaci soków do gałęzi co ułatwia „przechwycenie” pewnej ich części przez pasożytniczą roślinę. (gs)

Fot. J.Szarek

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo