Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Ocalony orzeł przedni znowu krąży nad Beskidem Niskim

05-04-2014

 

Na terenie Magurskiego Parku Narodowego a dokładnie w dolinie nieistniejącej już wsi Ciechań  wypuszczony został  orzeł przedni. To samiec, którego dzięki szybkiej reakcji przyrodników  i fachowej pomocy weterynarzy udało się uratować po tym jak zatruł się skażonym mięsem.

 

Przed trzema tygodniami  parę orłów przednich, które nie mogły wzbić się do lotu zauważono w okolicy wsi Osiek Jasielski.  Wstępna diagnoza – zatrucie. Tym bardziej, że w pobliżu znaleziony został padły lis, który prawdopodobnie zjadał mięso nasączone silnie trującym środkiem chemicznym. Po dokładniejszym sprawdzeniu okazało się, że orły pożywiły się padliną, a szczególnie wątrobą lisa. Toksyny były tak silne, że zatruły również  ptaki. Niestety samicy – mimo płukania żołądka - nie udało się uratować. Samiec, któremu także pierwszej pomocy udzielono w  Nowym  Żmigrodzie  trafił do kliniki doktora Andrzeja Fedaczyńskiego w Przemyślu. Leczenie i rehabilitacja przyniosła oczekiwany rezultat. Ptak nie tylko bez problemów latał w przygotowanym do tego obiekcie, ale zaczął też przybierać  na wadze.

To stało się  czytelnym sygnałem, że orzeł gotów jest do powrotu do swojego środowiska.  

Ptak ma założony specjalny nadajnik, który kupiony został przez WWF Polska. Dzięki temu przez jakiś czas będzie można monitorować jego zachowanie. Przyrodnicy nie mają wątpliwości, że dostarczy on bezcennej wiedzy o życiu  tych rzadkich ptaków. Informacje pozwolą nie tylko poznać zwyczaje ale lepiej chronić  orły przednie. Dzięki nadajnikowi wiadomo będzie na przykład czy po stracie partnerki uda mu się znaleźć nową i czy założy rodzinę, sygnał wysłany z nadajnika pokaże też czy ptak wrócił w miejsce, gdzie zjadł truciznę czy znalazł sobie nowe siedlisko. Co ważne orzeł nie będzie nosił nadajnika przez całe swoje życie bowiem urządzenie po jakimś czasie samo odpadnie.

Liczebność orła przedniego w Polsce szacuje się na 30 – 35 par.  (zp)

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo