Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Rośnie młody las. W górach buki i jodły, na nizinach dęby i sosny.

27-03-2014

Warunki pogodowe sprawiły, że prace zalesieniowe i odnowieniowe w podkarpackich lasach są na ukończeniu. W tym roku szkółki leśne na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie opuściło już prawie 21 mln młodych drzewek przeznaczonych do sadzenia. Trafiły one w większości do lasów państwowych, ale spora ich część zostanie posadzona na prywatnych gruntach, przeznaczonych do zalesień w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

 

 

Na obszarze 121 ha szkółek leśnych leśnicy z terenu RDLP w Krośnie hodują obecnie 52,6 mln sadzonek. Najwięcej jest jodły (16,8 mln) i buka (12,4 mln) – gatunków dominujących w górskiej części regionu. Spory udział mają też dąb (9,4 mln) i sosna (7,3 mln), rosnące głównie na terenach nizinnych.

– Nowoczesne metody hodowli sadzonek pozwalają nam uzyskiwać bardzo dobrej jakości materiał sadzeniowy, również z zakrytym systemem korzeniowym i mikoryzowany, to znaczy z zaszczepioną grzybnią, wzmacniającą sadzonkę zwłaszcza w początkowej fazie jej wzrostu w lesie – mówi Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. gospodarki leśnej. – Trzeba jednak zaznaczyć, że liczba hodowanych sadzonek w naszych szkółkach jest co roku mniejsza, bowiem na naszym terenie preferujemy naturalne odnowienie lasu, coraz bardziej brakuje też gruntów porolnych przeznaczonych do zalesienia.

W roku bieżącym plan odnowień i zalesień na terenie RDLP w Krośnie zakłada obsadzenie nowego lasu na powierzchni 1 749 ha. (em)

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo