Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Wielkie mrozy - mało śniegu

24-01-2010
Połonina Wetlińska (fot....
Zamarznięty wodospad na...

Tegoroczna zima, choć mroźna niestety nie należy do najpiękniejszych. Im dalej w góry, tym mniej śniegu.

Pokrywa śnieżna na północy województwa bywa większa niż na południu - w Beskidzie Niskim czy Bieszczadach. W Ustrzykach Górnych, Wetlinie i Cisnej leży mniej niż 10 cm śniegu, a na połoninach 20 - 30 cm. To mniej niż na Podhalu, w Beskidach czy Sudetach.
 
Nie ma problemu z przejazdem przez Bieszczady, ale nie ma też specjalnych widoków do podziwiania, a tym bardziej fotografowania. Jednak ci, którzy nie bacząc na wielkie mrozy wybiorą się w Bieszczady mogą być świadkami zjawiska, kiedy połoniny wystają ponad morze chmur. Dzieje się tak często podczas inwersji, kiedy temperatury w dolinach są niższe niż na szczytach. Według danych GOPR-u na Połoninie Wetlińskiej notowano minus 16 stopni, a temperatura w bieszczadzkich w bieszczadzkich dolinach spadła aż do minus 26 stopni. W takich warunkach górskie wyprawy oczywiście nie są zabawą.
 
Tych, którzy nie wybiorą się na połoniny zachęcamy do wycieczki nad rzekę. Przy tak wielkich mrozach ciekawie prezentują się bieszczadzkie wodospady. Łatwo można dotrzeć do takich kaskad w Wetlinie – Starym Siole czy też pomiędzy Bereżkami a Pszczelinami.
wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo