Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Cytrynki i rusałki obudziły się z zimowego letargu

17-03-2014
Rusałka pawik
Latolistek cytrynek

Bardzo ciepłe dni z temperaturami sięgającym dwudziestu stopni,  jakie od kilku dni panują na Podkarpaciu spowodowały pojawienie się motyli, które zostały wybudzone z zimowego letargu.

Na skrajach lasów  licznie pojawiły się pierwsze motyle dzienne, w tym wszystkim dobrze znany latolistek cytrynek oraz kilka gatunków rusałek – żałobnik, pokrzywnik i pawik. Tego ostatniego motyla łatwo rozpoznać po bardzo charakterystycznych dużych owalnych plamach na obu skrzydłach, które przypominają pawie oczy. Stąd wzięła się polska nazwa tego gatunku. Wprawdzie słowa popularnego niegdyś przeboju muzycznego mówią o tym, że motyle krótko żyją, to jednak niektóre z nich zimują jako osobniki dorosłe i to właśnie one witają nas w promieniach wczesnowiosennego słońca. Niektóre z motyli jak cytrynek zimują zagrzebane w liściach, zaś inne chowają się w różnych zakamarkach skalnych, wnękach drzew, a także w naszych domach (na strychach i w piwnicach). Tak naprawdę motyle nie zapadają w sen zimowy tylko znajdują się w tzw. stadium diapauzy, czyli okresie życia utajonego, podczas którego bardzo mocnemu spowolnieniu ulegają ich wszystkie funkcje życiowe.    (gs)

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo