Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Usuwanie szkód w lasach

16-11-2009
Wiele sosen nie wytrzymało...
Uprzątanie potrwa jeszcze...
Duże szkody wystapiły w...

Potwierdziły się wstępne szacunki mówiące o znacznych szkodach w lasach Podkarpacia, wyrządzonych przez okiść w połowie października tego roku. Obecnie w nadleśnictwach trwa usuwanie szkód i porządkowanie zniszczonych powierzchni. Do wyrobienia i wywozu z lasu pozostaje jeszcze ponad 200 tysięcy metrów sześciennych drewna pochodzącego z drzew powalonych śniegiem. Największe szkody zanotowano w nadleśnictwach: Komańcza (prawie 49 tys. m. sześć.), Lutowiska (ok. 16 tys .) i Baligród (13 tys.).

 

Do naprawy leśnicy mają uszkodzenia w ogrodzeniach szkółek i upraw leśnych na łącznej długości 290 kilometrów. Mokry śnieg spowodował też zniszczenia w uprawach i młodnikach na powierzchni 5,5 tysiąca hektarów. Wiele młodych drzewek, zwłaszcza liściastych, jest połamanych lub trwale odkształconych.
 
- Trzeba pamiętać, że szkody w uprawach i w starszych drzewostanach mają przed wszystkim charakter ekologiczny i nie da się ich do końca wycenić  – mówi Edward Balwierczak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie - Szacunkowe koszty usuwania szkód w samej hodowli lasu zamykają się kwotą prawie czterech milionów złotych.
 
Najpilniejszą sprawą jest naprawa ogrodzeń upraw, by wieloletnie wysiłki leśników nie zostały zniweczone przez żerującą na pędach młodych drzewek zwierzynę. Udrożnione zostały już wszystkie trasy komunikacyjne na terenach leśnych, przejezdne są również szlaki zrywkowe do powierzchni, na których zalega największa masa powalonych drzew.
 
Oszacowana ilość drewna, pochodzącego z tegorocznych szkód, stanowi jedną ósmą rocznego pozyskania na terenie RDLP w Krośnie i może znacząco wpłynąć na układ sortymentów drzewnych w obrocie handlowym w roku przyszłym.
 
Edward Marszałek
rzecznik RDLP w Krośnie
fot. Zdzisław Mazur (Nadl. Komańcza)
wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo